To, że cię lubię, wcale nie oznacza, że nie mogę cię zaje***.
-- Urdnot Wrex
Czytaj więcej...

Jedni odchodzą, drudzy wracaj...

Wraz z końcem lipca, nadejdą poważne zmiany w BioWare. Z f...

Czytaj więcej...

Patch 1.09 dostępny

Wczoraj na serwery weszła nowa łatka oznaczona numerem 1.0...

Czytaj więcej...

Fizyczność przy nagraniach j...

Przyszedł czas na ostatni wywiad z serii. Naszym i waszym ...

Czytaj więcej...

Vetra jest PERFEKCYJNA

Czołem Statusowe świry! Dziś przedstawiamy Wam przedostatn...

0123

Kaidan Alenko

Kruk @ 16.07.2011, 13:07
Ocena użytkowników:  / 7
SłabyŚwietny 

Kaidan to marine, służący Flocie Przymierza w stopniu porucznika wykonawczego. Jest strażnikiem, który w walce łączy moce biotyczne ze zdolnościami technicznymi. Należy do biotyków, którzy korzystają z implantów L2, prowadzących do niebezpiecznych powikłań neurologicznych. Kaidan ma jednak więcej szczęścia niż inni użytkownicy L2 i cierpi jedynie na nawracające, silne migreny. Do załogi Normandii dołączył na krótko przed misją na Eden Prime.

Towarzyszy Shepard/owi od początku przygody, jest także potencjalną opcją romansową dla pani komandor. Łącząc w walce zarówno moce technologiczne jak i biotyczne, staje się jednym z najbardziej elastycznych członków drużyny.

Klasa

  • Strażnik

Talenty

  • Rzut
  • Podniesienie [wymagany Rzut 7]
  • Bariera
  • Zastój [wymagana Bariera 6]
  • Deszyfracja
  • Elektronika [wymagana Deszyfracja 4]
  • Pierwsza pomoc
  • Medycyna [wymagana Pierwsza pomoc 5]

Historia

Urodził się w 2151 roku. Jego ojciec służył Przymierzu. Matka, będąc w ciąży, uległa wypadkowi w Singapurze, przez co Kaidan został wystawiony na działanie substancji zwanej pierwiastkiem zero. Większość ofiar napromieniowania zapadała na ciężkie choroby, w tym raka mózgu, on zamiast tego zyskał spory biotyczny potencjał. W tamtym czasie niewiele jeszcze wiedziano o ludzkich biotykach. Gdy tylko zaczęto lepiej rozumieć istotę tego zjawiska firma Conatix rozpoczęła poszukiwanie osób, które wykazywały biotyczny potencjał. Dzieci, których talenty warte były udoskonalania, były przenoszone na stację kosmiczną Gagarin, zwaną potocznie Skokiem Zero.

Kaidan był jednym z kilkorga młodych ludzi, którzy trafili na Skok Zero. Ludzie w dalszym ciągu nie wiedzieli zbyt wiele o mocach biotycznych, właśnie dlatego firma Conatix w sekrecie zatrudniła turianina. Były żołnierz, komandor Vyrnnus, był ekspertem w dziedzinie biotyki, ale był również weteranem wojny Pierwszego Kontaktu. Nienawidził ludzi i dawał to odczuć wszystkim, którzy znajdowali się w pobliżu. Doprowadzało to do ciągłych konfliktów między nim, a szkolonymi dziećmi. Kaidan naraził się mu już podczas pierwszych spotkań. Od tego momentu Vyrnnus bacznie go obserwował, utrudniając życie kiedy tylko mógł. Trening był ciężki. Kaidan w jednej z rozmów wspomina, że wiele osób się załamało, kilkoro nawet zmarło.

Kaidan

W końcu nastąpiło to, co było nieuniknione. Vyrnnus posunął się zbyt daleko. Podczas jednej z lekcji Rahna, dziewczyna która stała się Kaidanowi bardzo bliska, zamiast biotycznie poruszyć szklankę z wodą, sięgnęła po nią. Turianin za karę złamał jej rękę. Kaidan stanął w obronie dziewczyny. Doszło do bójki, gdy Vyrnnus wyjął nóż, Kaidan użył całej mocy biotycznej jaką posiadał. Cisnął przeciwnikiem o ścianę skręcając mu kark. Po tym zdarzeniu Skok Zero został zamknięty, uczestnicy wysłani do domów, a wszelkie informacje utajniono, aby ukryć błędy Przymierza. Rahna była bezpieczna, ale widząc co zrobił Kaidan, zaczęła się go bać. Ich drogi rozeszły się wraz z zamknięciem stacji.

Te zdarzenia odcisnęły piętno w psychice Kaidana. Zaczął świadomie ograniczać swoją moc, stał się ostrożny i opanowany. Po kilku latach postanowił wstąpić w szeregi Przymierza. Mimo problemów zdrowotnych związanych z implantem L2, Kaidan odmówił wymiany go na nowszy model L3. W trakcie swojej wzorowej służby, zdobył kilka pochwał i rekomendacji. W końcu został przeniesiony na Normandię, która wówczas była dowodzona przez kapitana Andersona.

Kaidan jest pierwszym towarzyszem z którym spotyka się Shepard. Podczas misji na Eden Prime, jest świadkiem śmierci swojego kolegi Jenkinsa. Później zwierza się naszemu protagoniście, że jeszcze nigdy nie stracił żadnego człowieka podczas walk. Mimo, że sam jest użytkownikiem L2, Kaidan jest wierny Przymierzu i nigdy nie popierał biotycznych ekstremistów. Nie żywi też żadnej urazy do innych ras żyjących we wszechświecie. Pomimo wydarzeń, które miały miejsce na Skoku Zero, uważa on, że obcy są jak ludzie. Istnieją pośród nich święci i altruiści, ale są też zwykłe dupki. Uważa również, że ludzie, jako istoty nowe w galaktycznej społeczności, nie powinni zabiegać o miejsce w Radzie póki nie dowiodą, że są na to gotowi.

Zapytany może przedstawić raport z ostatniej misji, dzieląc się swoimi przemyśleniami na temat decyzji podjętych przez bohatera. Czasem powiadamia Shepard/a o stanie psychicznym niektórych towarzyszy i doradza rozmowę nimi. Kaidan jest ostrożny i zawsze zostawia sobie drogę wyjścia. Mimo swojego opanowania, denerwuje go brak jakichkolwiek działań ze strony Rady i ciągłe ignorowanie zdobywanych przez drużynę dowodów.

Podczas misji na Virmirze, zależnie od podjętych przez nas działań, możemy pozwolić mu zginąć, lub uratować go, poświęcając Ashley.

Romans

Jeśli Shepard jest kobietą, wówczas Kaidan już od samego początku będzie nią zauroczony. Podczas misji na Eden Prime, kiedy komandor traci przytomności po zobaczeniu wizji, obwinia się o całe zajście. Twierdzi, że sam musiał przypadkowo uruchomić nadajnik. W trakcie pierwszej wizyty na Cytadeli, podczas podziwiania widoków, niechcący zdradzi, iż uważa, że Shepard jest piękna.

Gdy Normandia zostaje uziemiona, Kaidan przychodzi do Shepard proponując jej wsparcie i radę. Wtedy doszłoby do ich pierwszego pocałunku, gdyby nie komunikat Jockera (ten to wie kiedy się odezwać:). Podczas ich podróży na Ilos, Kaidan przychodzi do kajuty kapitańskiej, aby porozmawiać z Shepard na temat nadchodzącej bitwy. Wyznaje, że dobrze służy mu się u jej boku i bardzo ją ceni. Po krótkiej wymianie zdań zdradza, że dzięki Shepard czuje się jak człowiek i chce spędzić z nią noc.

Mass Effect 2

Jeśli przeżyje wydarzenia na Virmirze, w dalszym ciągu będzie służyć na Normandii. Gdy statek zostanie zaatakowany prze Zbieraczy, Shepard zmusi go, żeby ewakuował się wraz z resztą załogi. Będąc już bezpiecznie w kapsule ewakuacyjne, widzi jak Zbieracze oddają kolejny strzał, a Normandia wybucha razem z Shepard/em na pokładzie. Mimo, poczucia winy i wstydu jaki odczuwa z powodu zniszczenia statku i śmierci komandor, pozostaje dalej w szeregach Przymierza. W końcu zostaje awansowany do stopnia komandora.

Kiedy ludzkie kolonie zaczynają znikać bez śladu, dowództwo Przymierza zaczyna podejrzewać, że zamieszana jest w to organizacja Cerberus. W tym samym czasie do Kaidana docierają informacje, że Shepard żyje i prawdopodobnie współpracuje, z bliżej nieznanych powodów, z Cerberusem. Gdy pojawiają się pogłoski, że kolejna z ludzkich koloni, Horyzont, może stać się celem ataku Kaidan zostaje wysłany na miejsce, aby zbadać sprawę. Mieszkańcom kolonii mówi, że jest na planecie, aby nadzorować instalację wieży obronnej, co ma poprawić stosunki kolonii z Przymierzem. Większość mieszkańców jest jednak wrogo nastawiona i uważa, że wieża jedynie ściągnie na nich niepotrzebną uwagę.

Gdy kolonia zostaje zaatakowana przez Zbieraczy, stara się chronić mieszkańców, jednak zostaje unieruchomiony przez roje, podobnie jak reszta kolonistów. Gdy Shepard przepędza statek Zbieraczy, Kaidan spotyka ją/jego przy uruchomionej już wówczas wieży obronnej. Mimo, że początkowo cieszy się na widok Sheparda, szybko staje się podejrzliwy. Nie podoba mu się współpraca bohatera z Cerberusem, ostrzega, że nie można im ufać. Twierdzi, że zawsze pozostanie wierny Przymierzu, po czym odchodzi, aby zdać raport dowództwu.

Romans

Jeśli Shepard miała romans z Kaidanem w poprzedniej części, to gdy się spotkają ten weźmie ją w ramiona. Jednak jego ulga szybko przemieni się w gniew. Będzie żądał odpowiedzi, spyta się czemu nie próbowała się z nim skontaktować przez te dwa lata. Mimo prośby, nie zgodzi się na przyłączenie do załogi. Opuści Horyzont, aby zdać raport, prosząc by Shepard była ostrożna.

Po tym zdarzeniu Sheprad dostanie maila zatytułowanego „Co do Horyzontu…”, w którym Kaidan przeprosi za wcześniejsze zachowanie.

Shepard będzie również trzymać w swoich kwaterach zdjęcie Kaidana. Jeśli podczas rozgrywki pozostanie mu wierna to przed ostatnią misją, spojrzy na jego zdjęcie. W innym wypadku odwróci je.

Do stworzenia artykułu wykorzystano informacje dostępne na masseffect.wikia.com.