Cieszę się, że jesteś blisko, Garrusie. Kto wie, kiedy wybuchnie bunt butelek.
-- Shepard
Czytaj więcej...

Jedni odchodzą, drudzy wracaj...

Wraz z końcem lipca, nadejdą poważne zmiany w BioWare. Z f...

Czytaj więcej...

Patch 1.09 dostępny

Wczoraj na serwery weszła nowa łatka oznaczona numerem 1.0...

Czytaj więcej...

Fizyczność przy nagraniach j...

Przyszedł czas na ostatni wywiad z serii. Naszym i waszym ...

Czytaj więcej...

Vetra jest PERFEKCYJNA

Czołem Statusowe świry! Dziś przedstawiamy Wam przedostatn...

0123

Ashley Williams

13.01.2012, 18:00
Ocena użytkowników:  / 7
SłabyŚwietny 

Ashley Williams jest ludzkim żołnierzem służącym dla Przymierza jako starszy sierżant Drugiego Przygranicznego Dywizjonu na Eden Prime. Po ataku gethów na tą kolonię, zostaje przydzielona do oddziału komandora Sheparda. Jest potencjalną opcją romansowa dla męskiej wersji Sheparda.

Klasa

  • Żołnierz

Talenty

  • Pistolety
  • Strzelby (odblokowane na 4 poziomie Pistoletów)
  • Karabiny Szturmowe
  • Karabiny snajperskie (odblokowane na 7 poziomie Karabinów Szturmowych)
  • Pancerz bojowy
  • Pierwsza pomoc (odblokowane na 6 poziomie Pancerza bojowego)
  • Szkolenie Szturmowe
  • Zdrowie (odblokowane na 5 poziomie Szkolenia szturmowego)

Historia

Ashley Williams

Ashley Madeline Williams urodziła się 14 kwietnia 2158r. Pochodzi z dużej rodziny o tradycjach wojskowych - jej ojciec należał do Przymierza. Ma trzy młodsze siostry: Abby, Lynn i Sarę. W związku z częstymi przeniesieniami jej ojca, pomagała w wychowaniu rodzeństwa, dzięki czemu cztery siostry bardzo się do siebie zbliżyły. Mimo ciężkiej pracy i poświęceniu, ojciec Ash nie mógł awansować na wyższe rangi z powodu niechlubnej historii rodziny, o czym Ashley gorzko wspominała.

Kontynuując rodzinną tradycję, Ash zapisała się do Floty Wojennej Przymierza tuż po ukończeniu szkoły średniej, po czym została przydzielona do Stacji Treningowej Rekrutów w Macapá, Brazylii. Po ukończeniu tego treningu, wysłano ją do Fort Charles Upham na księżycu Saturna, Tytanie, gdzie została wyróżniona za śmiałe ataki szturmowe na polu ćwiczeń symulującym atak na turiańskie punkty obronne. Instruktorzy zauważyli jej wytrzymałość oraz bojowy instynkt i awansowali ją na przywódcę oddziału, a następnie doradcę plutonu, gdy zdali sobie sprawę z jej pozytywnego wpływu na słabszych członków jednostek.

Wkrótce wydało się jednak, iż Ash jest wnuczką generała Williamsa, który oddał turianom garnizon na Shanxi podczas Wojny Pierwszego Kontaktu, stając się pierwszym człowiekiem w historii, który ugiął się potędze obcych. Z tego powodu uprzedzeni przełożeni Ashley postanowili uziemić dziewczynę i uniemożliwić jej karierę wojskową mimo wysokich wyników w każdej dziedzinie. W związku z ciągłą dyskryminacją, Ash zapewnia, iż „Williamsowie muszą być lepsi od najlepszych”, by zrewanżować się za Shanxi, co sprawia, że dziewczyna jest porywcza, śmiała i bez reszty poświęcona swojej pracy. Jej instynkt bojowy i tendencja do wypowiadania się bez zastanowienia są odpowiednie do akcji w terenie, lecz mogą sprawić problemy podczas interakcji z cywilami.

Ashley Williams

Komandor Shepard spotyka po raz pierwszy Ashley Williams podczas misji odzyskania proteańskiego nadajnika na Eden Prime. Jej jednostka 212 została wybita przez armię gethów. Jako jedyna osoba pozostała przy życiu, która dowiodła swoich umiejętności bojowych, została przydzielona na SSV Normandię przez kapitana Andersona. Ashley czuje się zakłopotana, iż weszła na miejsce kaprala Jenkinsa zabitego na Eden Prime i obwinia się o to, że mogła być bardziej czujna podczas ataku gethów. Z biegiem czasu oswaja się z nową załogą i zaprzyjaźnia się z Kaidanem Alenko.

Ash jest bardzo religijną osobą, lecz nie jest zbyt chętna do rozmowy na tematy wiary, gdyż wie, iż może wprowadzić w zakłopotanie swych rozmówców. Uwielbia literaturę klasyczną, w szczególności poemat Tennysona „Ulysses”, który zna na pamięć. Z powodu historii swej rodziny, ciągłych naziemnych zadań i braku doświadczenia we współpracy z innymi rasami, Ashley stała się podejrzliwa i nieufna w stosunku do obcych. Nie ufa Radzie Cytadeli i uważa, że ludzkość nie powinna na nich polegać jak na sojusznikach. Kwestionuje decyzję, by pozwalać Urdnotowi Wreksowi i Garrusowi Vakarianowi na dostęp do wszystkich części Normandii. Mimo to wie, iż to komandor Shepard jest jej dowódcą, a obecność obcych na pokładzie statku nie jest jej decyzją.

Podczas misji na Virmirze, w zależności od podjętych przez nas działań, możemy pozwolić jej zginąć, lub uratować ją, poświęcając Kaidana.

Mass Effect 2

Ashley Williams

Jeśli Ashley przeżyje misję na Virmirze, w dalszym ciągu będzie służyć na Normandii. Gdy statek zostanie zaatakowany przez Zbieraczy, Shepard zmusi ją, żeby ewakuowała się wraz z resztą załogi. Mimo że większość osób uciekła, statek zostaje zniszczony, a komandor ginie na pokładzie, co mocno rani Ash. Po zniszczeniu Normandii, Ash dalej służy Przymierzu przez następne 2 lata i zostaje awansowana do rangi chorążego.

Kiedy ludzkie kolonie zaczynają znikać bez śladu, dowództwo Przymierza zaczyna podejrzewać, że zamieszana jest w to organizacja Cerberus. W tym samym czasie do Ashley docierają informacje, że Shepard żyje i prawdopodobnie współpracuje, z bliżej nieznanych powodów, z Cerberusem. Gdy pojawiają się pogłoski, że kolejna z ludzkich koloni, Horyzont, może stać się celem ataku, Ash zostaje wysłana na miejsce, aby zbadać sprawę. Mieszkańcom kolonii mówi, że jest na planecie, aby nadzorować instalację wieży obronnej, co ma poprawić stosunki kolonii z Przymierzem. Większość mieszkańców jest jednak wrogo nastawiona i uważa, że wieża jedynie ściągnie na nich niepotrzebną uwagę.

Gdy kolonia zostaje zaatakowana przez Zbieraczy, stara się chronić mieszkańców, jednak zostaje unieruchomiona przez roje, podobnie jak reszta kolonistów. Gdy Shepard przepędza statek Zbieraczy, Ashley spotyka ją/jego przy uruchomionej już wówczas wieży obronnej. Mimo, że początkowo cieszy się na widok Sheparda, szybko staje się podejrzliwa. Nie podoba mu się współpraca bohatera z Cerberusem, ostrzega, że nie można im ufać. Twierdzi, że zawsze pozostanie wierna Przymierzu, po czym odchodzi, aby zdać raport dowództwu.

Ciekawostki

- W angielskiej wersji językowej głosu Ashley użycza Kimberly Brooks. W polskiej wersji w tej roli możemy usłyszeć Monikę Pikułę.

- Ashley jest jedną z postaci pojawiających się na plakatach do Mass Effect 1 wraz z Garrusem.

- Ashley ma imię i nazwisko po postaci granej przez Bruce’a Campbella w Armii Ciemności i Martwym Złu.

- W wersji PS3 Mass Effect 2 może pojawić się bug, w którym na biurku w kajucie kapitana pojawia się zdjęcie Ash, nawet jeśli nie była ona wybrana jako opcja romansowa i zginęła na Virmirze.

- Jej drugie imię - Madeline – jest kolejnym nawiązaniem do twórczości Tennysona.

- Początkowo Ashley była opcją romansową dla męskiej i żeńskiej wersji komandora Sheparda.

Ashley w Mass Effect 3

Do stworzenia artykułu wykorzystano informacje dostępne na masseffect.wikia.com.