Rada może cmoknąć mnie w dupę!
-- Shepard
Czytaj więcej...

Jedni odchodzą, drudzy wracaj...

Wraz z końcem lipca, nadejdą poważne zmiany w BioWare. Z f...

Czytaj więcej...

Patch 1.09 dostępny

Wczoraj na serwery weszła nowa łatka oznaczona numerem 1.0...

Czytaj więcej...

Fizyczność przy nagraniach j...

Przyszedł czas na ostatni wywiad z serii. Naszym i waszym ...

Czytaj więcej...

Vetra jest PERFEKCYJNA

Czołem Statusowe świry! Dziś przedstawiamy Wam przedostatn...

0123

Komputery

26.08.2011, 13:22
Ocena użytkowników:  / 3
SłabyŚwietny 
Komputery

Interfejs dotykowy

Postęp w dziedzinie komputerów sprawił, że tradycyjne klawiatury odeszły w zapomnienie. Nowoczesne urządzenia peryferyjne są zwykle wyświetlane przed użytkownikiem w formie holograficznej, w takim położeniu, by wygodnie było z nich korzystać. Maszyny, które korzystają z tego interfejsu, wykrywają użytkownika przez mikroczip w jego rękawicy, która "podłącza się" do komputera. Po zaakceptowaniu użytkownika akcelerometry w jego rękawicach dopasowują położenie jego rąk do proporcjonalnie mniejszego "lustrzanego" zestawu kontrolek w samym komputerze. Kiedy użytkownik naciska pole holograficzne, uaktywnia się funkcja reakcji rękawicy, która wywołuje lekki opór. Dzięki temu użytkownik może korzystać z ekranu dotykowego, którego właściwie przed nim nie ma. Zwykły przełącznik na grzbiecie dłoni pozwala na wyłączenie rękawic, kiedy nie są używane.

Interfejsy dotykowe stały się tak powszechne, że niektóre osoby poddają się chirurgicznym zabiegom ulepszeń cybernetycznych i wszczepiają sobie akcelerometry w opuszki palców. Działanie "gołymi rękami" jest znakiem rozpoznawczym zagorzałych komputerowców, którzy już nie muszą tracić czasu na zakładanie rękawic ani na przemywanie ich alkoholem, który pozwala pozbyć się zapachu przepoconych dłoni.

Sztuczna Inteligencja (SI)

Geth

Sztuczna Inteligencja (SI) to posiadający samoświadomość system komputerowy, który potrafi się uczyć i samodzielnie podejmować decyzje. Stworzenie świadomej SI wymaga kodu adapcyjnego, powolnej, kosztownej edukacji i specjalistycznego komputera kwantowego zwanego "niebieskim pudełkiem".

SI nie może być transmitowana kanałami komunikacyjnymi ani przez sieć komputerową. Bez swojego niebieskiego pudełka jest tylko zbiorem danych. Załadowanie ich do nowego niebieskiego pudełka stworzy nową osobowość, ponieważ zróżnicowanie sprzętu kwantowego i wyniki działania owocują nieprzewidywalnymi zmianami.

Gethy służą jako przykład ostrzegający przed skutkami wymknięcia się SI spod kontroli. W przestrzeni Cytadeli SI są technicznie rzecz biorąc nielegalne. Jednak Ich obrońcy przekonują, że SI to żyjąca, świadoma jednostka, zasługująca na takie same prawa jak istoty organiczne. Uważają, że używanie terminu "sztuczna" jest formą rasizmu ze strony ras organicznych; poprawną politycznie alternatywą jest przymiotnik "syntetyczna"

Wirtualna Inteligencja (WI)

Avina - WI Cytadeli

Wirtualna Inteligencja (WI) to zaawansowana forma Interfejsu użytkownika. WI wykorzystuje różnorodne metody do symulacji naturalnej rozmowy - należą do nich Interfejs dźwiękowy i awatar, z którym można się porozumiewać. Chociaż WI potrafi w wiarygodny sposób naśladować inteligencję, nie posiada samoświadomości, nie umie się też uczyć ani podejmować samodzielnych decyzji.

WI są wykorzystywane jako systemy operacyjne na komputerach komercyjnych i domowych. Dostępne są też minimalne "elementy" WI. Są one małe i wyspecjalizowane. Służą jako osobiste sekretarki, filtrując połączenia telefoniczne i planując spotkania na podstawie preferencji użytkownika. Inne są zaawansowanymi wyszukiwarkami i działają w extranecie, zdobywając wymagane przez użytkownika dane.

Komercyjne WI w wielu wariantach osobowości są dostępne u każdego sprzedawcy oprogramowania. Małe firmy i hobbyści budują też unikalne, spersonalizowane WI. Chociaż komputerowe naśladowanie żyjących osób jest nielegalne, bardzo popularne są rekonstrukcje sławnych bohaterów historycznych.