Strefa objęta kwarantanną z powodu wirusa zabijającego obcych. Dlaczego nigdy nie chodzimy w jakieś fajne miejsca?
-- członek oddziału
Czytaj więcej...

Jedni odchodzą, drudzy wracaj...

Wraz z końcem lipca, nadejdą poważne zmiany w BioWare. Z f...

Czytaj więcej...

Patch 1.09 dostępny

Wczoraj na serwery weszła nowa łatka oznaczona numerem 1.0...

Czytaj więcej...

Fizyczność przy nagraniach j...

Przyszedł czas na ostatni wywiad z serii. Naszym i waszym ...

Czytaj więcej...

Vetra jest PERFEKCYJNA

Czołem Statusowe świry! Dziś przedstawiamy Wam przedostatn...

0123

Salarianie

07.08.2011, 20:54
Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 
Salarianie

Salarianie są drugą rasą, która dotarła do Cytadeli. Są to ciepłokrwiste stworzenia ziemno-wodne charakteryzujące się nadaktywnym metabolizmem. Salarianie charakteryzują się dużą szybkością we wszelkich aspektach życia. Salarianie uważają pozostałe rasy za istoty powolne i intelektualnie ograniczone. Szybki metabolizm sprawia, że żyją bardzo krótko. 40-letni przedstawiciele tego gatunku to prawdziwa rzadkość.

Salarianie byli odpowiedzialni za ekspansję rasy krogan podczas Wojen Raknii. Stali również za stworzeniem genofagium, broni biologicznej, za pomocą której turianie stłumili Rebelie Krogańskie kilka wieków później.

Salarianie słyną z niezwykłych zdolności intelektualnych. Wykazują wyraźną skłonność do badań naukowych. Są też wybitnymi szpiegami. Ich przebiegłość stała się z czasem legendarna.

Biologia

Salarianie

Salarianie znani są z szybkiego metabolizmu, co pozwala im funkcjonować z jedną godziną snu na dobę. Ich umysły i ciała działają szybciej niż większości inteligentnych gatunków, co czyni ich niespokojnymi i hiperaktywnymi. Wadą szybkiego metabolizmu jest krótka długość życia, wynosząca zaledwie 40 ludzkich lat.

Salarianie są haplodiploidalnymi, jajorodnymi stworzeniami wodnymi. Z niezapłodnionych jaj rodzą się samce, a z zapłodnionych - samice. Raz do roku salariańska samica znosi skrzek składający się z tuzina jaj. Zasady społeczne zabraniają zapładniania dużej liczby jaj. W wyniku tego 90% gatunku stanowią samce.

Salarianie cieszą się fotograficzną pamięcią i rzadko kiedy cokolwiek zapominają. Posiadają również specyficzną cechę psychologiczną, w wyniku której mają tendencję do zgadzania się z tymi, których spotkali w młodości. Wykluwanie się młodych salarian to poważny rytuał, w czasie którego klanowa Dalatrasa (matka) odizolowuje się wraz ze swoimi jajami. Salariańskie młode przyzwyczajają się do niej i tym samym w przyszłości wykonują jej polecenia.

W przypadku zapłodnionego skrzeku i narodzin córek, Dalatrasy z klanu ojca oraz matki są obecne przy wykluwaniu. Córki są dzięki temu lojalne wobec klanów matki i ojca w takim samym stopniu, co zapewnia dynastyczną i polityczną jedność.

Doktryna wojskowa

Wojsko salarian w założeniach nie różni się od wojska Przymierza. Mają małą, ochotniczą armię, która skupia się na wojnie mobilnej. To, co salariańskie siły zbrojne odróżnia od innych armii, nie dotyczy kwestii sprzętu czy doktryny, ale wywiadu i zasad podejmowania walki. Salarianie wierzą, że wojnę trzeba wygrać, zanim jeszcze się ją zacznie.

Wedle konwencjonalnych wierzeń, salarianie wiedzą wszystko o wszystkich - i okazuje się, że taka właściwie jest prawda. W czasie wojny niepodważalna wyższość salariańskiego wywiadu pozwala im na wykorzystanie niewielkiej armii z maksymalną efektywnością. Na długo przed rozpoczęciem walk, salarianie wiedzą już o pozycjach, zamiarach i planach wroga.

Każdą ze swych wojen salarianie rozpoczynali atakiem z zaskoczenia. Dla salarian znajomość planów wroga i pozostawienie mu możliwości ataku jest szaleństwem. Podobnie jest z ostrzeganiem wroga o nadchodzącym ataku. Założenia ludzkiej etyki, mówiącej, że "strzela się w odpowiedzi na ostrzał" i "wypowiada wojną przed rozpoczęciem działań" zdają się salarianom niezwykle naiwne. W wojnie obronnej przypuszczają mordercze ataki uprzedzające na kilka godzin przed atakami wroga. W wojnie agresywnej salarianie nigdy nie informują wroga o swych zamiarach, zanim przekroczą granice jego terytorium.

Biotyka jest praktycznie nieznana w wojsku salarian. Posiadające takie zdolności jednostki uznawane są za zbyt cenne, by robić z nich mięso armatnie, dlatego trafiają do wywiadu.

Mimo zdolności do efektywnej obrony przed większością zagrożeń, salarianie zdają sobie sprawę z tego, że są zaledwie niewielką rybą we wszechświecie pełnym rekinów. Celem przetrwania podtrzymują więc silne sojusze z większymi potęgami - przede wszystkim z turianami. Trzeba jednak nadmienić, że z początku stosunki między tymi rasami układały się średnio z powodu fiaska próby ucywilizowania krogan. Salarianie jednak bardzo starają się podtrzymywać siłę sojuszu po to, by każdy, kto im zagraża, ryzykował interwencję turian.

Liga Pierwszych

Zanim salarianie dołączyli do Rady Cytadeli, ich najmocniejszym narzędziem militarnym była mała grupa zwiadowcza nazywana Ligą Pierwszych. Ich podstawowe szkolenie obejmowało techniki szpiegowskie i skrytobójcze. Grupa nigdy nie liczyła więcej niż dwanaście osób, ale po mistrzowsku radziła sobie z przenikaniem przez najlepsze systemy ochrony i eliminowaniem wszystkich przeszkód.

Tylko kilku najważniejszych członków rządu i struktur wojskowych informowano o tożsamości Ligi. Członkowie Ligi nie nosili mundurów i nie posiadali stopni wojskowych. Jedynym dowodem członkostwa w Lidze był niewielki medalik, który każdy z agentów otrzymywał podczas wstępowania w jej szeregi. Utajnienie to utrzymywano do chwili przyłączenia się do Rady.

Aby rozwiać pogłoski i ugłaskać nowych partnerów, czyli asari, Związek Salariański odtajnił dokumentację dotyczącą Ligi. Liga Pierwszych została nagle ujawniona i zaczęło jej grozić niebezpieczeństwo ze strony wrogów salarian. Zanim jednak komukolwiek stała się krzywda, cały zespół zniknął w tajemniczych okolicznościach. Większość obserwatorów uznawała wtedy, że było to wygodne kłamstwo, mające na celu ochronę ich tożsamości, ale po kilku miesiącach wszyscy najważniejsi członkowie rządu zostali wymordowani. Mimo braku dowodów stało się jasne, kto za ten akt odpowiada.

Rozumiejąc jak niebezpieczną może być taka wyjęta spod prawa grupa, Oddział do Zadań Specjalnych wysłał za Ligą grupą łowczych. Kiedy grupa ta nie wróciła, do tego samego zadania wyselekcjonowano dziesięciu najzdolniejszych agentów i obdarzono ich szerokimi uprawnieniami. Powróciło tylko dwóch, którzy nie znaleźli żadnych dowodów na istnienie Ligi.

W związku z brakiem informacji o kolejnych incydentach uznano, że Liga została zniszczona. Tymczasem pewne ostatnio odtajnione dokumenty sugerują, iż mogła mieć ona jeszcze jednego - trzynastego - członka, który umknął salariańskiemu wojsku.

Oddział do Zadań Specjalnych

Salariański Oddział do Zadań Specjalnych

Polowi agenci salariańskiego wywiadu zebrani są pod skrzydłami organizacji o nazwie Oddział do Zadań Specjalnych. Agenci OZS pracują w ramach niezależnych komórek, podejmując się niebezpiecznych misji, takich jak: przeciwdziałanie terroryzmowi, rozpoznanie infiltracyjne, zamachy polityczne i sabotaż.

OZS jest organizacją proaktywną, neutralizującą trendy, zanim staną się niebezpiecznymi ruchami społecznymi. Cały czas tuzin grup OZS działa pod przykrywką na terenie systemu Terminus, siejąc niezgodę pomiędzy różnymi frakcjami przestępczymi. Cywilni analitycy zauważyli, z jaką częstotliwością kłopotliwe osoby w Terminusie spotyka nagła śmierć.

Agenci operacyjni OZS budzą w całej galaktyce strach swoją wyraźną, niewzruszoną praktycznością. Są gotowi zrobić wszystko, co konieczne, by zakończyć swą misję powodzeniem, nawet jeśli oznacza to zabijanie cywilów czy unicestwienie własnej grupy operacyjnej. Pod wieloma względami podobni są do Widm Rady.

Niedawno część jednostek OZS została odwołana z misji w Związku Salarańskim. Podejrzewa się, że obecnie znajdują się w Terminusie i Trawersie Attykańskim, gdzie zajmują się badaniem aktywności gethów poza Mgławicą Perseusza.

Rząd

Salariański Radny

Rząd salarian nazywany jest Związkiem Salariańskim. Tworzy go skomplikowana sieć linii rodowych, tworzących sojusze polityczne oparte na zależnościach matrymonialnych i więzach krwi.

Pod wieloma względami sieć polityczna salarian funkcjonuje jak szlacheckie rody w średniowiecznej Europie. Strukturalnie, rząd składa się z lenn, baronii, księstw, planet i marchii (gromad kolonizacyjnych). Nazwy pochodzą od ludzkich ksyw - oryginalne salariańskie nazwy są bowiem nie do wymówienia. Każdym z regionów rządzi pojedyncza Dalatrasa (matriarchini stojąca na czele rodu), reprezentująca stopniowo coraz większe terytoria i zdobywająca rosnący prestiż w salariańskiej sieci politycznej.

Pierwszy krąg klanowy składa się z rodziców, rodzeństwa, wujostwa i kuzynów i liczy zwykle około stu osób. Kolejny krąg zawiera dalszych kuzynów i innych członków rodziny, licząc sobie nawet ponad tysiąc osób. Czwarty i piąty krąg klanowy składa się już z milionów osób. Lojalność salarian dotyczy przede wszystkim pierwszego kręgu i w stosunku do kolejnych kręgów zaczyna maleć. Dzięki fotograficznej pamięci salarianie rozpoznają i znają z imienia wszystkich swoich krewnych.