Stań w prochach biliona martwych dusz i zapytaj duchów czy honor się liczy. Milczenie jest twoją odpowiedzią.
-- Javik
Czytaj więcej...

Jedni odchodzą, drudzy wracaj...

Wraz z końcem lipca, nadejdą poważne zmiany w BioWare. Z f...

Czytaj więcej...

Patch 1.09 dostępny

Wczoraj na serwery weszła nowa łatka oznaczona numerem 1.0...

Czytaj więcej...

Fizyczność przy nagraniach j...

Przyszedł czas na ostatni wywiad z serii. Naszym i waszym ...

Czytaj więcej...

Vetra jest PERFEKCYJNA

Czołem Statusowe świry! Dziś przedstawiamy Wam przedostatn...

0123

Drelle

14.08.2011, 13:09
Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

Drelle już od niemal dwóch wieków należą do galaktycznej społeczności. Większość z nich zamieszkuje Kahje, zadowolona z koegzystencji z hanarami. Opuszczające planetę jednostki zajmują się często poszukiwaniem przygód.

Historia

drell

Osiem wieków temu rozpoczął się proces szybkiego wyjaławiania suchej ojczyzny drelli, Rakhany, na skutek katastrofalnej industrializacji. Licząca jedenaście miliardów istot cywilizacja nie opanowała technologii podróży międzygwiezdnych, byłaby więc skazana na zagładę, gdyby nie interwencja hanarów.

Po pierwszym kontakcie hanarzy przez dekadę przetransportowali 375 tysięcy drelli-ochotników na własną ojczyznę, Kahje. Reszta społeczności zginęła wraz ze swym światem, tocząc zażarte wojny o malejące zapasy wody i pożywienia. Dziś na Rakhanie pozostało ledwie parę tysięcy drelli żyjących w kilkusetosobowych skupiskach, choć drugie tyle przybywa na tę planetę-cmentarz w sezonie pielgrzymek.

Biologia

Drelle to wszystkożerne, podobne do gadów humanoidy o średniej długości życia wynoszącej 85 standardowych lat galaktycznych. Żyworodne młode od chwili narodzin mogą przyjmować pokarmy stałe. Drelle przypominają wyglądem asari i ludzi, których jednak przewyższają nieznacznie gęstością tkanki mięśniowej, a zatem i siłą. Wiele z ich gadzich cech - takich jak trójkomorowe serce z mięśniową otoczką pozwalającą tłoczyć krew natlenioną lub nie - jest ukrytych. Wyróżnia ich również nietypowa kość gnykowa pozwalająca im nadymać gardła i wydawać z siebie dźwięki spoza zakresu wokalnego ludzi. Te dwie cechy sprawiają, że uduszenie drella jest niezwykle trudne.

Przodkowie drelli wywodzą się z jałowych i kamienistych pustyń, więc istnienie na wilgotnej i pokrytej oceanami ojczyźnie hanarów - Kahje - było dla nich możliwe wyłącznie w okrytym kopułą mieście o kontrolowanym klimacie. Olbrzymia różnica w klimatach ojczyzn obu gatunków sprawia, że najczęstszą przyczyną zgonów drelli na Kahje jest bakteryjna choroba płuc określana mianem zespołu Keprala. W ciągu pokolenia po przybyciu drelli na tę planetę bakterie wykształciły odporność na hanarskie antybiotyki i inne formy terapii. Śmierć jest powolna, lecz nieunikniona - jedynym, co może ją nieco opóźnić, są przeszczepy, które jednak zatracają swą skuteczność po zajęciu przez chorobę innych ważnych narządów.

drell

Drelle posiadają również pamięć ejdetyczną. Mogą odtwarzać zdarzenia mające miejsce w przeszłości z niemal fotograficzną dokładnością i przeżywać je wciąż na nowo. Niektóre z takich wspomnień, w skrajnych przypadkach, mogą być tak silne i intensywne, że drell nie jest w stanie odróżnić ich od rzeczywistości.

Kultura

drell

Większość drelli żyje obecnie na Kahje, gdzie za sprawą hanarów, mają oni zapewnione znakomite warunki życia. Obcy - a nawet niektórzy hanarzy - postrzegają wprawdzie drelle jako młodszych wspólników (czy wręcz służących), jednak, mimo to, drelle zintegrowali się ze społecznością hanarów na każdym poziomie i stanowią jej ceniony, produktywny element.

Niektóre drelle stały się tak bliskie hanarom, że te zdradzają im nawet swoje prawdziwe imiona. Żyjąc od kilku wieków na rodzinnej planecie hanarów, drelle wykształciły u siebie zdolność dostrzegania bioluminescencji, której ich gospodarze używają do komunikowani się. Niektóre z nich są wstanie dostrzec ultrafiolet (widziany przez nich ma barwę jasnego srebra). Zdarza się jednak, że zatracają przy tym zdolność odróżniania kolorów, które znajdują się na dwóch przeciwległych końcach widma (na przykład nie odróżniają czerni od ciemnej czerwieni).

Drelle potrafią, dzięki hanarom, znakomicie rozpoznawać mowę ciała innych gatunków, dlatego często wyszukują inne rasy, przyjmują ich kulturę i rzadko powracają na Kahje. Tysiące drelli żyje spokojnie wśród innych istot.

Religia

Drelle są niezwykle religijne. Wierzą one, że ich ciała i dusze to dwa niezależne byty. Ciało jest według ich wiary jedynie narzędziem. Śmierć postrzegają jako uwolnienie od ciała. Uważają również, że jeśli coś zakłóca spokój duszy, lub ich ciało jest ranne lub chore to naruszona zostaje Jedność. Dreble wierzą, że po śmierci powracają do Oceanu, który jest dla nich odpowiednikiem Zaświatów. Religia drelli jest politeistyczna. Mają oni wielu bogów, do każdego z nich modlą się w odmiennej sytuacji. Mamy więc Amonkira Pana Łowców, Arashu Boginię Macierzyństwa i Ochrony czy Kalahirie Boginię Oceanów i Zaświatów.

Znane Drelle

  • Feron
  • Irikah Krios
  • Kolyat Krios
  • Thane Krios