Nikt nie jest doskonały.
-- Miranda Lawson, po zabiciu swojego ojca
Czytaj więcej...

Jedni odchodzą, drudzy wracaj...

Wraz z końcem lipca, nadejdą poważne zmiany w BioWare. Z f...

Czytaj więcej...

Patch 1.09 dostępny

Wczoraj na serwery weszła nowa łatka oznaczona numerem 1.0...

Czytaj więcej...

Fizyczność przy nagraniach j...

Przyszedł czas na ostatni wywiad z serii. Naszym i waszym ...

Czytaj więcej...

Vetra jest PERFEKCYJNA

Czołem Statusowe świry! Dziś przedstawiamy Wam przedostatn...

0123

EDI

08.08.2011, 14:54
Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

EDI

EDI

Elektroniczna Inteligencja Defensywna w skrócie EDI jest sztuczną inteligencją zainstalowaną na pokładzie SR-2 Normandii wizualnie prezentującą się w formie niebieskiej kuli i mówiącą kobiecym głosem. Poprzez terminale rozmieszczone na pokładzie statku można uzyskać od EDI podstawowe informacje na temat działania i budowy Normandii.

Osobowość

EDI jako sztuczna inteligencja posiada w swoich zasobach większy zakres działań i interakcji od przeciętnej wirtualnej inteligencji. Jest w stanie działać niezależnie i swobodnie komunikować się z załogą statku. Najważniejszą relację nawiązuje z Jokerem; jako pilot statku jest on odpowiedzialny za jej stan. Początkowo Joker ostrożnie podchodzi do obecności EDI na Normandii, będąc zdania, że statek może funkcjonować równie sprawnie bez ingerencji sztucznej inteligenci. Jednak z upływem czasu ich kontakty poprawiają się, choć nie przestają sobie nawzajem dokuczać.

EDI i Joker

EDI rozumie pojęcie poczucia humoru i od czasu do czasu w zabawny sposób komentuje różne sytuacje, zdarza się to jej nawet częściej po tym, jak w czasie ataku Zbieraczy na Normandię Joker pozwolił jej przejąć kontrolę nad statkiem. Niestety, jej żarty częściej niepokoją niż bawią załogę. Po uwolnieniu jej z ograniczeń jakie nałożył nań Cerberus, EDI zaczyna postrzegać świat dookoła niej w inny sposób; między innymi przyrównuje swoją nową sytuację do osoby, która po latach noszenia rękawic nagle je zdejmuje i może cieszyć się wolnością. Zaczyna łączyć swoją fizyczność z Normandią - statek stał się jej ciałem, napęd jej sercem, a sensory jej oczami.

Mass Effect 2

Głównym zadaniem EDI jest kierowanie obroną statku podczas działań bitewnych. Ze względu na potencjalne zagrożenie jakim jest sztuczna inteligencja, niektóre z bloków behawioralnych EDI zostały zablokowane i nie może ingerować ona w systemy Normandii. Człowiek Iluzja uczynił ją również swoimi oczami i uszami, dzięki czemu regularnie podsłuchuje i monitoruje działania Komandora Sheparda. Shepard nie ma dostępu do niektórych danych przechowywanych przez EDI; dopiero w dalszej części gry, po ataku Zbieraczy na statek, Komandor dostaje możliwość zapoznania się ze wszystkimi plikami, które wcześniej zostały ukryte przez Człowieka Iluzję. EDI wyjawia wówczas, że SR-2 Normandia została skonstruowana na podstawie planów oryginalnej SSV Normandii, stworzonej przez Przymierze Systemów. Nowy model statku powstał w odległej Gromadzie Voyager.

Po analizie Algorytmu przeciw Żniwiarzom EDI zyskuje dodatkową moc. Pytana przez Sheparda o swoje możliwości EDI ujawnia, że została stworzona na podstawie technologii pobranej ze szczątków Żniwiarza Suwerena.

Mass Effect 3

EDI powróci w ostatniej części trylogii serii Mass Effect.