Strefa objęta kwarantanną z powodu wirusa zabijającego obcych. Dlaczego nigdy nie chodzimy w jakieś fajne miejsca?
-- członek oddziału
Czytaj więcej...

Jedni odchodzą, drudzy wracaj...

Wraz z końcem lipca, nadejdą poważne zmiany w BioWare. Z f...

Czytaj więcej...

Patch 1.09 dostępny

Wczoraj na serwery weszła nowa łatka oznaczona numerem 1.0...

Czytaj więcej...

Fizyczność przy nagraniach j...

Przyszedł czas na ostatni wywiad z serii. Naszym i waszym ...

Czytaj więcej...

Vetra jest PERFEKCYJNA

Czołem Statusowe świry! Dziś przedstawiamy Wam przedostatn...

0123

Przymierze Systemów

Luelle @ 07.08.2011, 08:59
Ocena użytkowników:  / 3
SłabyŚwietny 
Symbol Przymierza Systemów Przymierze jest niezależnym, ponadnarodowym rządem ludzi. Reprezentuje interesy całej rasy i jest odpowiedzialne za obronę ludzkich kolonii położonych poza Układem Słonecznym, w przestrzeni Cytadeli. Wspierane przez najpotężniejsze narody Ziemi, Przymierze stało się wojskową potęgą ludzkości, czołującą w prowadzeniu misji odkrywczych na innych planetach. Mimo że Przymierze stosunkowo od niedawna należy do międzygalaktycznej wspólnoty, zyskało sobie już sławę i renomę, otrzymując pierwszą ludzką ambasadę w Prezydium. Przymierze jest kierowane przez parlament położony na Stacji Arkturus, która pełni również funkcję stolicy.

Historia

Powierzchnia Ziemi

Utworzenie

W 2148r. zespół górniczy na Marsie dokonał największego odkrycia w dziejach ludzkości. Po zbadaniu tajemniczego niczym „trójkąt bermudzki” południowego bieguna planety, zespół wykopał podziemne ruiny stacji badawczej starożytnej rasy obcych, ostatecznie potwierdzając życie pozaziemskie. Ludzkość ni była sama w kosmosie.

Miało to wielki wpływ na każdą możliwą dziedzinę życia, w szczególności na religię. Nowe zgromadzenia religijne, takie jak Interwencjonistyczni Ewolucjoniści, mnożyły się jak króliki, głosząc, iż za wszelkim postępem i wielkimi wydarzeniami ludzkości stały potężne rasy obcych. Nawet ówcześnie istniejące religie próbowały wyjaśnić życie pozaziemskie. Niektóre z nich starały się wcielić najnowsze odkrycia w swe dogmaty, podczas gdy inni negowali wszelkie dowody znalezione na Marsie.

Najnowsze odkrycia zdominowały wszystkie media i sprowokowały do dyskusji na temat miejsca człowieka w kosmosie i roli jaką mają do odegrania w naszej historii „obcy”. Padało ciągle jedno, najważniejsze pytanie: „Czy ci kosmici byli ciągle gdzieś tam, daleko, w kosmosie…?” Podczas gdy to pytanie miało głównie złamać religie, zaskakująco doprowadziło do pojednania w polityce. Ustały wszelkie waśnie i walki; teraz wg zjednoczonej ludzkości byliśmy „my kontra reszta wszechświata”.  W tym czasie powstało wiele fundacji i frontów zjednoczonych ludzi.

Przymierze powstało w wyniku fuzji różnych, narodowych programów kosmicznych. Planety Sol były badane przez poszczególne nacje. Koszt kolonizacji nowych układów okazał się jednak zbyt duży dla pojedynczych państw. Wiedząc, że kontakt z obcymi jest nieunikniony, ludzkość wykazała się polityczną wolą, by wspólnie ponieść koszty współpracy w tej dziedzinie. W ciągu roku 18 największych narodów opracowało i ratyfikowało ustawę tworzącą Przymierze Systemów, ustanawiając je reprezentatywną, polityczną instytucją, mającą rozszerzać i bronić ludzkiego terytorium. Mimo to, aż do Wojny Pierwszego Kontaktu Przymierze było lekceważone przez poszczególne rządy na Ziemi.

Ludzie podczas Wojny Pierwszego Kontaktu

Wojna Pierwszego Kontaktu

Przymierze rozpoczęło szybką ekspansję, zakładając wiele kolonii i budując olbrzymią flotę. Pierwszy kontakt ludzkości z obcą rasą nastąpił w 2157 roku. Przymierze pozwalało wówczas flotom ekspedycyjnym na aktywację wszystkich napotkanych przekaźników masy - co było praktyką uznawaną przez rasy Rady za wielce nieodpowiedzialną. Turiański patrol natrafił na taką właśnie sytuację i zaatakował. Tylko jeden statek należący do ludzi przetrwał, wycofując się do kolonii Shanxi. Turianie szybko za nim podążyli, przełamując opór lokalnych wojsk.

Kolonia Shanxi znalazła się pod turiańską okupacją. Był to jedyny przypadek, kiedy ludzki świat został podbity przez obcy gatunek. Turianie wierzyli, że garstka okrętów, które pokonali, reprezentowała trzon obrony ludzkości. Nie byli przygotowani na kontrofensywę ze strony Drugiej Floty pod dowództwem Admirała Kastanie Dreschera. Gdy rządy poszczególnych państw były niezdecydowane w sprawie Shanxi, flota Przymierza uderzyła i odniosła sukces. Powodzenie tej akcji zapewniło Przymierzu zaufanie, dzięki któremu stworzyło swój własny parlament i stało się reprezentantem ludzkości w przestrzeni Cytadeli. Wkrótce okupant został wygnany z Shanxi.

Turianie zmobilizowali siły do wojny na pełną skalę. Rada zareagowała natychmiast, wymuszając rozejm. Zakończyła się Wojna Pierwszego Kontaktu. W rezultacie wojna ta była stosunkowo krótka i bezkrwawa. Trwała zaledwie miesiąc i pochłonęła 623 ludzkich żyć.

Ambasador Udina i Kapitan Anderson

Ekspansja

Od tego czasu Przymierze kontynuowało ekspansję dzięki olbrzymiej ilości zasobów naturalnych wydobytych z dziesiątek skolonizowanych planet i setek placówek przemysłowych umieszczonych na Ziemi. Z tego powodu powstał konflikt między ludźmi a batarianami. Obie rasy pragnęły zasiedlenia Skylliańskiego Pogranicza, podtrzymując ostrożny rozejm z turianami. Mniej więcej w tym samym czasie Przymierze otrzymało ambasadę w Cytadeli. Spekulowano, iż ludzkość może wkrótce zasiąść w Radzie, gdyż już miała mocną pozycję polityczną, ekonomiczną i militarną w galaktyce.

Ludzie błyskawicznie rozprzestrzenili się w galaktyce w bardzo krótkim czasie, szybko stając się integralną częścią społeczeństwa i ekonomii Cytadeli. W XXIIw. byli mniej zróżnicowani etnicznie, głównie dzięki wielonarodowościowym społeczeństwom i jedności między narodami. Poprawa medycyny i terapie genowe prowadziły do dłuższego i zdrowszego życia, a średnia wieku wynosiła 130 lat. Większość ludzi zachowała swój ojczysty język, choć mimo to uczyła się „języka obcych”.

Mass Effect

W 2160r. ambasador Przymierza w Cytadeli, Anita Goyle, próbowała wprowadzić człowieka do grona Widm, robiąc pierwszy ruch w stronę zasiadania ludzi w Radzie. Kandydatem był porucznik David Anderson, wybrany za swoją przykładną służbę wojskową. Jednak jego obserwator, Saren Arterius, zasabotował misję i sfałszował raport, oskarżając Andersona o niepowodzenie całej misji.

Przymierze współpracowało z turianami przy budowie fregaty z systemem maskującym, SSV Normandii. Statek został przydzielony w 2183r. kapitanowi Andersonowi.

Kończąc „Mass Effect” jako idealista, Piąta Flota Przymierza Systemów dostaje rozkaz pomocy Destiny Ascension, a następnie skupienia się na Żniwiarzu Suwerenie. Dzięki temu później ludzkość zostaje doceniona i otrzymuje miejsce w Radzie. W zakończeniu Renegata, następuje zniszczenie większości floty Cytadeli, a Przymierze niespodziewanie ma przewagę militarną w całej galaktyce.

Mass Effect 2

Jakiś czas po ataku na Cytadelę, Normandia zostaje zniszczona przez statek Zbieraczy i uważa się, że komandor Shepard nie żyje. Z tego powodu Przymierze stara się zatuszować wszystkie sprawy związane ze Żniwiarzami.

Od 2185r. Przymierze ma ciągle problemy z dostosowaniem się do swej nowej pozycji w galaktyce. Jest nieświadome porwań ludzkich kolonii przez Zbieraczy, uważając, iż to sprawka Cerberusa. W końcu Przymierze stara się zapobiec porwaniom, instalując na Horyzoncie rakiety. W zależności od podjętych wyborów na kolonie zostaje wysłany Kaidan Alenko bądź Ashley Williams.

Jeśli Rada została ocalona to stosunki Przymierza i turian poprawiają się i obie rasy zaczynają ze sobą współpracować. Natomiast jeśli Rada została poświęcona to stosunki między turianami i asari ulegają ochłodzeniu, a inne rasy czują wielką niechęć i nieufność w stosunku do ludzi.

Administracja

Piąta Flota Przymierza

Doktryna wojskowa

Wojsko Przymierza jest źródłem niepokoju galaktyki. Przy pierwszym spotkaniu z turianami siły kosmiczne Przymierza były zupełnie niedoświadczone. Pogarda turian przerodziła się jednak w szacunek po odsieczy Shanxi, gdzie ludzie zaskoczyli ich nowatorską technologią i taktyką.

Determinacja ludzkości, by zrozumieć i przystosować się do nowoczesnej sztuki wojennej wprawiła stateczne rasy Rady w osłupienie. Przez setki lat żyły one pod bezpieczną osłoną wypróbowanych technologii i taktyk. Rada uważa Przymierze za "uśpionego olbrzyma". Mniej niż 3% populacji ludzi zgłasza się do wojska na ochotnika; jest to znacznie niższy wskaźnik niż u innych ras.

Wprawdzie kompetentni, żołnierze Przymierza nie są jednak tak profesjonalni jak turianie, ani też tak wyszkoleni jak asari. Ich siła tkwi we wsparciu ogniowym, elastyczności i szybkości. Braki liczebności nadrabiają wsparciem zaawansowanej WI, szerokim zapleczem broni pomocniczej (WI, sondy, artyleria, przyrządy elektroniczne) oraz naciskiem kładzionym na mobilność i inicjatywę indywidualną.

Ich doktryna nie opiera się na przyjmowaniu i zadawaniu ciężkich strat, jak to ma miejsce w przypadku turian czy krogan. Zamiast tego, ludzie omijają silne punkty obrony wroga i uderzają w ich tyły, odcinając linie zaopatrzeniowe, niszcząc centra dowodzenia i eliminując jednostki wsparcia, przez co silniejsze jednostki wroga "usychają na gałęzi".

Jeśli chodzi o defensywę, ludzka armia stanowi siły szybkiego reagowania, kierujące się dewizą sformułowaną przez Sun Tzu: "Ten, kto stara się bronić wszystkiego, nie obroni niczego". Jednostki garnizonowe są szkolone raczej w sztuce zwiadowczej niż w walce, unikają zatem zaangażowania i składają raporty za pomocą sond.

Większość ludzkich kolonii granicznych ma tylko symboliczne garnizony, w związku z czym obce siły mogłyby z łatwością zająć te kolonie. Media Przymierza krytykują wojsko za ten fakt, jednak potężne floty, które stacjonują przy węzłach bram fazowych (na przykład Arcturus), znajdują się kilka godzin bądź dni od każdej kolonii w ich zakresie odpowiedzialności. W wypadku ataku, odpowiadają miażdżącą siłą.

N7

N7

Wojskowy Kodeks Zawodowy Przymierza klasyfikuje etapy kariery wszystkich członków personelu. System WKZ operuje jedną literą i jedną cyfrą, które oddają biegłość, a nie stopień. Litera oznacza wybraną specjalizację, a cyfra osiągnięty poziom doświadczenia, który stanowi wypadkową przebiegu służby, wyników technicznych oraz pochwał. WKZ korzysta ze wszystkich dwudziestu sześciu liter alfabetu oraz cyfr od 1 do 7.

"N to litera oznaczająca personel służb specjalnych.

Ambasador Udina przed Radą Cytadeli

Stosunki dyplomatyczne

Ludzkość na swej drodze napotkała wiele gatunków. Wojny nie były częste, brak zaufania za to jest powszechny.

Z punktu widzenia polityki, Przymierze jest pokojowym partnerem handlowym turian. W praktyce jednak istnieje spora doza wrogości i nieszczerości pomiędzy tymi dwiema populacjami w kontekście Wojny Pierwszego Kontaktu z roku 2157.

Przymierze jest w dobrych stosunkach z asari, choć prywatnie wielu uważa Matki za istoty zbyt nieufne i arystokratyczne.

Ludzie wierzą, że salarianom nie można bezwarunkowo ufać, ich niespokojny i beztroski tryb życia czyni z nich naturalnych sprzymierzeńców przeciw konserwatywnym turianom i asari.

Kroganie nie posiadają jednolitej formy rządu, pojedyncze osobniki postrzegane są na ogół jako potencjalni przestępcy - a kroganie chętnie wpasowują się w taki schemat wizerunkowy.

Przymierze nie utrzymuje formalnych kontaktów z quarianami. Flota Migracyjna jak dotąd nie dotarła do żadnego z systemów zamieszkiwanych przez ludzi.

Batarianie to rywale w walce o kontrolę nad Skylliańskim Pograniczem. Zerwali traktaty z Cytadelą, aby móc toczyć swój konflikt kolonialny z Przymierzem. Wojny oficjalnie nie ma, ale do pokoju też jest bardzo daleko.

Stopnie wojskowe

Przymierze korzysta ze zmodyfikowanej wersji systemu stopni wojskowych, który jest w użyciu od setek lat. Żołnierze dzielą się na zwykłych poborowych, doświadczonych podoficerów i specjalnie szkolonych oficerów.

Podział między załogami statków a siłami naziemnymi ("marines") jest nieostry, gdyż jednostki naziemne stanowią wyspecjalizowaną gałąź floty, tak jak szwadrony myśliwców. Ta jedność dowodzenia jest wymuszona faktem, że walka bez kontroli orbity jest skazana na porażkę - bez wsparcia statków, armia jest bezradna. Marines z dumą utrzymują dawne, tradycyjne nazewnictwo; w ich szeregach spotyka się na przykład szeregowych i kaprali zamiast żołnierzy.

Od najmniejszej do największej odpowiedzialności, oto stopnie wojskowe Przymierza:

Poborowi

 • Żołnierz III klasy / Szeregowy
 • Żołnierz II klasy / Starszy szeregowy
 • Żołnierz I klasy / Kapral

Podoficerowie

 • Sierżant
 • Starszy sierżant
 • Chorąży

Oficerowie

 • Podporucznik
 • Porucznik
 • Porucznik sztabowy
 • Komandor porucznik
 • Komandor sztabowy
 • Kapitan / Major
 • Kontradmirał / Generał
 • Admirał
 • Admirał floty

Przegląd geologiczny

Ludzkość zdobywa coraz to nowe terytoria, standard życia ciągle się podnosi, a zapotrzebowanie na podstawowe surowce proporcjonalnie wzrasta. Wiele planet, księżyców i asteroid zawiera pierwiastki i minerały, których potrzebują ludzie, lecz wiele systemów nie doczekało się nawet map, nie mówiąc o dokładnym zbadaniu. Sondy bezzałogowe stanowią jedno z możliwych wyjść, ale często padają ofiarą niebezpieczeństw, nieprzewidzianych okoliczności czy zostają skradzione przez zbieraczy.

W ostatnich latach SGeoP, czyli Służby Geologiczne Przymierza, wyznaczyły nagrody dla osób bądź zespołów, które podjęłyby się prowadzenia badań mineralogicznych na pograniczach. Zgromadzone w ten sposób dane są upublicznione, by wspomagać rozwój korporacji. Ze względu na wysokie koszty podróży oraz niebezpieczeństwo, jakie wiąże się z pracami na niezamieszkanych światach, rzadko jest to zyskowne przedsięwzięcie.

Metale lekkie - Metale z niewielką masą atomową są często wykorzystywane w budowie statków kosmicznych i pojazdów.

Metale ciężkie - Metale z większą masą atomową są używane przy konstrukcji elementów wyposażenia. Szczególnie przydatne są te z grupy platyny.

Elementy rzadkie - Najbardziej przydatne materiały w tej kategorii to substancje radioaktywne i magnetyczne.

Gazy - Rozmaite gazy są potrzebne do życia wszystkim myślącym formom życia. Niektórych powszechnie używa się w ramach paliwa.

Żargon wojskowy

na lądzie - za każdym razem, gdy załoga opuszcza statek, mówi się o nich, że są "na lądzie". Najczęściej używane w odniesieniu do planet, ale obejmuje również schodzenie na pokład stacji kosmicznych.

w górze - gdy tylko statek zwolni wszelkie przyrządy, które kotwiczą go na stacji kosmicznej, mówi się o nim, że jest "w górze".

tak jest - poprawna forma przyjęcia rozkazu. Po otrzymaniu rozkazu ataku poprawną odpowiedzią jest "Tak jest, sir". Po otrzymaniu pytania "Czy jesteście dumni z bycia marine?" poprawną odpowiedzią jest "Tak jest, sir".

natychmiast - bez zbędnej zwłoki.

stop - zakończyć, zaprzestać.

mostek - centrum nawigacji i kontroli statku kosmicznego. Stąd steruje się statkiem.

maszt kapitański - niesądowa procedura dyscyplinarna leżąca w gestii dowódcy jednostki.

CIC - centrum dowodzenia statku kosmicznego. CIC jest wypełnione monitorami czujników, dzięki którym można zorientować się w przebiegu bitwy.

KU - kontrola uszkodzeń. Ograniczanie oraz naprawa uszkodzeń statku kosmicznego.

PE - przeciwdziałanie elektroniczne, czyli zakłócenie bądź unikanie czujników wroga poprzez działania takie jak pasywne maskowanie za pomocą emisji czy aktywne zakłócanie.

APP - aktywność pozapojazdowa. Czas spędzony w kombinezonie ciśnieniowym, poza obrębem pojazdu, statku czy stacji kosmicznej.

flanka - flanka to "bok" formacji wojskowej. Ponieważ większa część formacji zwrócona jest w inną stronę, wróg, który atakuje flankę, ma często szansę na zwycięstwo.

- "Cholerne" żółtodzioby. Obelżywe określenie na niedoświadczony personel.

grunt - powierzchnia planety.

sternik - członek załogi, który pilotuje statek

ladar - urządzenie o działaniu zbliżonym do radaru, czyli aktywny czujnik operujący za pomocą odbijania od celu wiązek laserowych. Ma wystarczająco wysoką rozdzielczość, by opierając się na zgromadzonych przezeń danych, można było uzyskać obraz.

oddział desantowy - członkowie załogi wysłani na ląd w oficjalnych sprawach.

cichy bieg - termin używany wyłącznie na pokładzie Normandii. Kiedy włączone są systemy maskujące, statek jest "na cichym biegu".

rapsyt - skrót od "raportu sytuacyjnego". To zwięzła ocena sytuacji militarnej w danym momencie.

podróżnik - obywatel Przymierza, który większość życia spędził w przestrzeni kosmicznej.

OW - oficer wykonawczy, zastępca dowódcy na statku bojowym Przymierza. Oficer wykonawczy jest odpowiedzialny za kwestie administracyjne i personalne.

Do stworzenia artykułu wykorzystano informacje dostępne na masseffect.wikia.com.