Cieszę się, że jesteś blisko, Garrusie. Kto wie, kiedy wybuchnie bunt butelek.
-- Shepard
Czytaj więcej...

Jedni odchodzą, drudzy wracaj...

Wraz z końcem lipca, nadejdą poważne zmiany w BioWare. Z f...

Czytaj więcej...

Patch 1.09 dostępny

Wczoraj na serwery weszła nowa łatka oznaczona numerem 1.0...

Czytaj więcej...

Fizyczność przy nagraniach j...

Przyszedł czas na ostatni wywiad z serii. Naszym i waszym ...

Czytaj więcej...

Vetra jest PERFEKCYJNA

Czołem Statusowe świry! Dziś przedstawiamy Wam przedostatn...

0123

Widma

Luelle @ 22.07.2011, 20:24
Ocena użytkowników:  / 2
SłabyŚwietny 

„Widma nie są szkoleni, lecz wybierani. Są zahartowani w ogniu walki. To ci, których czyny wyrastają ponad przeciętność.”

Logo WIDMO

Widma to agenci Wydziału Wywiadu I Działań Militarno-Obronnych, którym Rada Cytadeli powierzyła całkowitą swobodę działania, wliczając w to decydowanie o życiu i śmierci wszystkich mieszkańców galaktyki. Nikt nie ma nad nimi żadnej władzy, odpowiadają jedynie przed samą Radą. Widma tworzą elitarny oddział złożony z najróżniejszych ras obcych, a ich najważniejszym priorytetem jest utrzymanie harmonii w całej galaktyce za wszelką cenę. Działają niezależnie lub w niewielkich grupach. Niektórzy są empatycznymi rozjemcami, rozwiązującymi problemy na drodze dyplomacji. Inni są zimnokrwistymi zabójcami, bezwzględnie rozprawiającymi się z przeciwnościami. Jednak wszyscy wykonują swoje zadania, działając często poza prawem. Przydzielenie Widma do zadania nie jest tak wiążącym ruchem jak wysłanie wojsk, jednak w sposób jasny daje do zrozumienia, że Rada jest zaniepokojona konkretną sprawą. Pomimo że Widma mają praktycznie całkowitą swobodę działania, a ich metody nigdy nie są upubliczniane bądź krytykowane, Rada ma prawo odwołać agenta z powodu karygodnego wykroczenia.

Historia

Domyślne facjaty

Wydział Wywiadu I Działań Militarno-Obronnych powstał po przyłączeniu się do Rady salarian, krótko przed rozpoczęciem Rebelii Krogańskich, kiedy cała Cytadela zaczęła niepokoić się coraz większą ekspansją mieszkańców Tuchanki w ich przestrzeń. Pierwsze Widma zostały wybrane spośród najznamienitszych salarian z Oddziału do Zadań Specjalnych oraz łowczyń Asari. Ich działalność miała charakter czysto obserwacyjny, choć wykorzystywano ich również jako pierwszą linię obrony Cytadeli. Kiedy Kroganie w końcu zwrócili się przeciwko Radzie, Widma zastosowały przeciwko nim taktykę partyzancką, używając wirusów komputerowych i niszczycielskiego sabotażu, aby spowolnić przeciwników w oczekiwaniu na odsiecz wojsk turiańskich. Przez lata działalność Widm była słodką tajemnicą Rady, aż do zakończenia Rebelii Krogańskich, kiedy funkcja ta została upubliczniona.

Wszelkie informacje na temat Widm są utajnione i jedynie Rada może wydać pozwolenie na ich dostęp. Nikt nie wie ile ich tak naprawdę jest. Wywiad Przymierza szacuje, że jest ich mniej niż setka. Każde Widmo jest starannie wyselekcjonowane przez Radę po udowodnieniu, iż jest jednostką o nadzwyczajnych umiejętnościach, która potrafi samodzielnie poradzić sobie w każdej sytuacji. Teoretycznie Widmem może zostać osobnik każdej rasy, jednak w rzeczywistości są to głównie przedstawiciele ras, które zasiadają w Radzie. Wybrane Widmo automatycznie podnosi pozycję danego gatunku w Cytadeli, choć bywało tak, że dana rasa musiała czekać stulecia zanim Rada zdecydowała się na ten krok.

Ambasador Anita Goyle oraz jej następca Donnel Udina desperacko pragnęli, aby człowiek w końcu uzyskał status Widma, co przybliżyłoby ludzkość do zasiadania w Radzie. Pierwszym możliwym kandydatem był David Anderson, lecz jego obserwator, Saren Arterius, zaszkodził jego kwalifikacji. Sfałszował swój raport tak, aby obciążyć Andersona za śmierć wielu istot, które w rzeczywistości były ofiarami jego bezwzględnych decyzji podczas misji. Z powodu tego raportu, Rada odrzuciła kandydaturę Andersona na rangę Widma.

Struktura

Widma nie mają żadnego dowództwa. Odpowiadają jedynie przed samą Radą, która w pewnych wypadkach woli nawet nie znać sposobu działania swych najlepszych agentów. Postępują wg swoich własnych zasad - jedni idą drogą dyplomacji, inni rozwiązują problemy za pomocą siły. Wszyscy jednak stoją ponad prawem. Niektóre osoby, takie jak Egzekutor Pallin, uważają Widma za potencjalne zagrożenie, gdyż kpią sobie z prawa. Są jednak i tacy, którzy są pod wielkim wrażeniem ich działalności. Oficer Eddie Lang wspomina o tym, iż na popularnych widach Widma są przedstawiane jako superagenci, którzy zawsze są na jakiejś tajnej misji w celu ratowania galaktyki.

Kandydaci na rangę Widma zazwyczaj spędzają lata w wojsku bądź mają doświadczenie w ściganiu zbrodniarzy zanim w ogóle są brani pod uwagę przez Radę. Następnie są poddawani długotrwałej kontroli i ocenie psychologicznej, podczas której ich całe dotychczasowe życie i kariera są dokładnie sprawdzane. Ponadto osoba ta musi wykazać, iż jest znakomitym przywódcą, który potrafi pociągnąć za sobą tłumy. Z powodu rygorystycznej selekcji zdarza się, że Widmo korzysta z niekonwencjonalnych metod, lecz mimo to rzadko się buntuje. Gdyby jednak tak się stało, Rada natychmiast odwołuje agenta z jego rangi i posyła za nim inne Widmo, gdyż nikt inny nie mógłby podołać temu zadaniu.

Sprzęt i Talenty

 • W Mass Effect Komandor Shepard uzyskuje 1 punkt do Uroku, 1 punkt do Zastraszania oraz otrzymuje dostęp do specjalnego Treningu Widma po uzyskaniu statusu Widma. Po zdobyciu osiągnięcia Bogacz zostaje odblokowany unikatowy sprzęt dla Widma.
 • W Mass Effect 2 nie ma się żadnych korzyści po ponownym otrzymaniu statusu Widma. Shepard dostaje umiejętność Jedność bez względu na to czy nim jest, czy nie.

Znane Widma

Saren zabija Nihlusa
 • Komandor Shepard – pierwszy człowiek, który w 2183r. otrzymał status Widma. Później tego samego roku po domniemanej śmierci komandor/a zostaje odwołana/y z tej funkcji. Status Widma można odzyskać w 2185r. po wskrzeszeniu Shepard/a dzięki Projektowi Łazarz
 • Nihlus Kryik – jeden z najlepszych turiańskich Widm. Zabity przez inne Widmo, Sarena Arteriusa, podczas ataku na ludzką kolonię Eden Prime.
 • Saren Arterius – najmłodszy z turiańskich Widm, jakie kiedykolwiek zatwierdziła Rada. Odwołany z tej funkcji w 2183r. po udowodnieniu przez komandor/a Shepard/a, że stał się zbuntowanym Widmem. Zabity podczas Bitwy o Cytadelę.
 • Tela Vasir – Widmo asari, znana ze swego śledztwa w sprawie kradzieży raportów ekonomicznych Rady Ministerstwa Finansów z Cytadeli oraz rozbicia szajki handlarzy niewolników z salariańskiego miasta Aegohr na planecie Nasurn. Zabita w 2185r. przez komandor/a Shepard/a po zdemaskowaniu jej jako agentkę Handlarza Cieni.
 • Lonar Maerun – Widmo prawdopodobnie zamieszane w nieudaną próbę zabójstwa Liry Speight, naczelnego dowódcy armii korporacji Sonax Industries na Garvug.
 • Kaidan Alenko – Jeśli Kaidan przeżył atak na bazę Sarena na Virmirze będzie dalej służył Przymierzu. Po pewnym czasie awansuje i zostaje ludzkim Widmem po 2185r.
 • Ashley Williams – Jeśli Ashley przeżyła atak na bazę Sarena na Virmirze będzie dalej służyła Przymierzu. Po pewnym czasie awansuje i zostaje ludzkim Widmem po 2185r.

Ciekawostki

 • Mordin Solus twierdzi, że Widma zostały utworzone na wzór salariańskiego Oddziału do Zadań Specjalnych.
 • Jedyne znane nam do tej pory Widma należą do jednej z ras zasiadającej w Radzie (asari, salarianie, turianie, ludzie).
 • W Mass Effect 2 na Illium w tle słychać zabawną reklamę filmu o Blasto, pierwszym hanarskim Widmie.
 • Gdy Widma są uznane za martwe zostają pozbawiane swego statusu. Shepard jest jedynym znanym Widmem, któremu przywrócono tę funkcję.

Do stworzenia artykułu wykorzystano informacje dostępne na masseffect.wikia.com.