Strefa objęta kwarantanną z powodu wirusa zabijającego obcych. Dlaczego nigdy nie chodzimy w jakieś fajne miejsca?
-- członek oddziału
Czytaj więcej...

NZXT H510i Mass Effect - limi...

NZXT H510i Mass Effect to najnowszy, siódmy projekt z seri...

Czytaj więcej...

Relieve the legend - Legendar...

N7 Day przyniósł to czego większość mogła się spodziewać. ...

Czytaj więcej...

Jedni odchodzą, drudzy wracaj...

Wraz z końcem lipca, nadejdą poważne zmiany w BioWare. Z f...

Czytaj więcej...

Patch 1.09 dostępny

Wczoraj na serwery weszła nowa łatka oznaczona numerem 1.0...

0123

Komandor Shepard

Roelka @ 06.08.2011, 22:03
Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

Komandor Shepard

Porucznik Komandor Shepard jest głównym bohaterem gier z serii Mass Effect. Gracz ma możliwość wyboru imienia, płci, wyglądu, umiejętności i życiorysu Sheparda; każda z tym zmiennych może mieć inny wpływ na fabułę gry. Domyślna postać Komandora jest mężczyzną , żołnierzem o imieniu John.

Shepard urodził się 11 kwietnia 2154 roku i z numerem 5923-AC-2826 ukończył szkolenie N7 - sił specjalnych Przymierza Systemów. Został przypisany do służby na pokładzie SSV Normandii w stopniu Oficera Wykonawczego. Później Shepard wstąpił w szeregi Widm, elitarnej jednostki sił specjalnych służących Radzie Cytadeli.

Mass Effect

Rekonstrukcja Profilu

Rekonstrukcja Profilu jest programem tworzenia postaci w Mass Effect. Poprzez rekonstrukcje gracz ma możliwość stworzenia własnego Komandora lub wybrania domyślnych postaci Jane lub Johna Sheparda.

Jane Shepard John Shepard

Życiorys - Historia Służby

Gracz może określić miejsce urodzenia Sheparda wybierając pomiędzy Ziemią, Kolonią a Przestrzenią Kosmiczną. Od tego wyboru zależeć będzie sposób w jaki różne postacie będą odnosiły się w stosunku do głównego bohatera. Od wyboru zależna jest również prędkość zdobywania punktów Idealisty i Renegata. Niektóre misje będą dostępne tylko dla danego typu pochodzenia.

Tworzenie Postaci Pochodzenie Komandora Sheparda

Profil Psychologiczny

Gracz ma możliwość wyboru profilu psychologicznego Komandora Sheparda. Przetrwanie, Bohaterstwo i Bezwzględność określają specyficzne wydarzenia w historii Przymierza i nadają Shepardowi prominentną rolę.

Tworzenie Postaci Profil Psychologiczny Komandora Sheparda

Klasa

Tworząc Sheparda gracz musi określić specjalizację militarną swojego bohatera. Ma do wyboru jedną z sześciu klas - Żołnierza, Inżyniera, Adepta, Szpiega, Strażnika lub Szturmowca. Klasy różnią się od siebie dostępnym zestawem talentów i umiejętnościami posługiwania się danym typem broni.

Tworzenie Postaci Klasy Komandora Sheparda

Wygląd

Ostatnim etapem tworzenia postaci jest stworzenie jej unikatowego wyglądu. Gracz może zmieniać strukturę twarzy, głowy, oczy, szczękę, usta, nos, włosy, blizny, brody ( u mężczyzn ) i makijaż (u kobiet). Możliwości kreatora postaci są bardzo rozbudowane.

Mass Effect 2

Po pamiętnym ataku Sarena i Żniwiarza Suwerena na Cytadelę Komandor Shepard zostaje wysłany na misje odnalezienia i zniszczenia pozostałych punktów aktywności Gethów. Po czterech dniach bezowocnych poszukiwać SSV Normandia zostaje zaatakowana i zniszczona przez niezidentyfikowany statek. Większości załogi Normandii udaje się ewakuować podczas gdy Shepard próbuje uratować Jokera, który początkowo odmawia opuszczenia płonącego statku zapewniając Komandora, że potrafi go uratować.Shepardowi udaje się w końcu doprowadzić Jokera do kapsuły ewakuacyjnej, na chwilę przed kolejnym atakiem wrogiego statku, który niszczy doszczętnie Normandię. Komandor zostaje wystrzelony w przestrzeń kosmiczną, a jego pancerz zostaje uszkodzony co sprawia, że bohater umiera z braku powietrza.

John Shepard - Mass Effect 2

Handlarz Cieni, wiedzący o wszystkim co dzieje się w Galaktyce, wysyła drella Ferona z misją odzyskania ciała Komandora Sheparda. W tym samym czasie Liara T'Soni, która również próbuję odszukać Sheparda zostaje zwerbowana przez Cerberusa, któremu również zależy na znalezieniu bohatera.

Początkowo Feron planował dostarczyć ciało Handlarzowi Cieni, zmienił jednak zdanie, gdy dowiedział się, że Handlarz planuje sprzedać Sheparda Zbieraczom. W końcu łączy siły z Liarą i oboje oddają ciało Komandora organizacji Cerberus, uznając ten wybór za mniejsze zło w porównaniu ze Zbieraczami.

Projekt Lazarus

Cerberus rozpoczyna projekt pod kryptonimem Lazurus mający na celu odtworzenie i przywrócenie do życia Komandora Sheparda. Dwa lata później Shepard budzi się podczas ataku na stację Cerberusa. Gdy bohater przedziera się przez ogarnięte chaosem, kolejne pomieszczenia stacji zbiera coraz więcej informacji na temat Projektu Lazarus i wysiłków jakie Cerberus włożył w przywrócenie go do życia.

Gdy sytuacja się uspokaja Shepard dowiaduje się o znikających ludzkich koloniach po których mieszkańcach nie zostają żadne ślady. Przymierze i Rada Cytadeli najwyraźniej ignorują narastający problem i tylko Cerberus zdecydował się walczyć z tajemniczym zagrożeniem. Shepard zostaje zwerbowany przez Człowieka Iluzję do wyjaśnienia tych niepokojących zniknięć. Tymczasem plotki o powrocie Komandora Sheparda budzą mieszane uczucia.

Blizny

Ponieważ Komandor Shepard został gwałtownie wybudzony przed dokończeniem rekonstrukcji na jego twarzy widnieje kilkanaście świecących blizn. Wzrost poziomu punktów Idealisty sprawi, że blizny zaczną blednąć i w końcu znikną podczas, gdy punkty Renegata sprawią, że blizny staną się jeszcze wyraźniejsze. Bardzo wysoka ilość punktów Renegata sprawi również, że oczy Sheparda przybiorą groźną, czerwoną barwę.

Ciekawostki

John Shepard - Blizny Renegata
  • Komandor Shepard został nazwany na cześć Alena Bartlett'a Shepard'a, Juniora, który był drugim człowiekiem i pierwszym Amerykaninem w kosmosie ( 5 maj, 1961 ). W roku 1971 dowodził misją Apollo 14 i jako piąty człowiek postawił stopę na powierzchni Księżyca.

  • W angielskiej wersji gry głosu Shepardowi udzielają Mark Meer i Jennifer Hale. W Polskim wydaniu Mass Effect występują Marcin Dorociński i Magdalena Różczka. W Mass Effect 2 zostali zastąpieni przez Łukasza Nowickiego i Agnieszkę Kunikowską.

  • Domyślna twarz męskiego Sheparda wzorowana jest na modelu Mark'u Vanderloo.

    Blizny Renegata w Mass Effect 2 zostały stworzone na wzór wpływu Ciemnej Strony Mocy na wygląd bohatera w grze Star Wars: Knights of the Old Republic.

  • Shepard mówi z lekkim kanadyjskim akcentem. Prawdopodobnie dlatego, że zarówno Mark Meer jak i Jennifer Hale, podkładający głosy pod Sheparda, są Kanadyjczykami.

  • Mimo, iż Shepard wstępuje w szeregi Widm to, jak twierdzi Admirał Hackett, wciąż pozostaje żołnierzem w służbie Przymierza. W związku z czym, Sheparda należy tytułować "Komandorem", choć teoretycznie służy poza Przymierzem i odpowiada bezpośrednio przed Radą.