Muszę sobie poprawić krążenie. Znajdźcie mi coś do rozpierd*****.
-- Urdnot Wrex
Czytaj więcej...

NZXT H510i Mass Effect - limi...

NZXT H510i Mass Effect to najnowszy, siódmy projekt z seri...

Czytaj więcej...

Relieve the legend - Legendar...

N7 Day przyniósł to czego większość mogła się spodziewać. ...

Czytaj więcej...

Jedni odchodzą, drudzy wracaj...

Wraz z końcem lipca, nadejdą poważne zmiany w BioWare. Z f...

Czytaj więcej...

Patch 1.09 dostępny

Wczoraj na serwery weszła nowa łatka oznaczona numerem 1.0...

0123

Chronologia wydarzeń

Luelle / Kepason @ 05.08.2011, 18:40
Ocena użytkowników:  / 19
SłabyŚwietny 

Czasy przed Radą (37 000 000 lat p.n.e. – 500 lat p.n.e.)

37 000 000 lat p.n.e. – Nieznana kosmiczna rasa wystrzeliwuje pocisk w stronę Żniwiarza niedaleko planety Mnemosyne. Pocisk przebija się przez Żniwiarza, wyłącza go i leci dalej w przestrzeń, rozbijając się w końcu na planecie Klendagon, tworząc Wielką Rozpadlinę.

298 000 lat p.n.e. – Rozkwit starożytnej rasy arthennów w systemie Zelene, mieszkańców planety Helyme. Pewnego dnia z niewyjaśnionych przyczyn zniknęły stamtąd wszystkie żywe istoty. Arthennowie zamieszkiwali również system Epho i Gaelon.

125 000 lat p.n.e. – Starożytne kosmiczne rasy thoi’han i inusannon prowadzą wojnę o planetę Eingana, zaśmiecając ją wrakami zniszczonych statków kosmicznych. Rafinowany pierwiastek zero wycieka z rdzeniów napędu, zanieczyszczając środowisko. Wiele gatunków wymiera, a te co przeżyły zaczęły wykazywać pierwsze zdolności biotyczne.

Cywilizacja protean

48 000 lat p.n.e. – Upadek Protean.

Proteanie, jedyna rasa podróżująca w galaktyce w tamtych czasach poprzez przekaźniki masy, znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Pozostały po nich tylko ruiny i technologia rozsiane po całej galaktyce.

1900 lat p.n.e. – Tuchanka, planeta krogan, wkracza w erę nuklearną. Zostaje użyta broń masowej zagłady, która powoduje ochłodzenie klimatu i olbrzymie zniszczenia. W rezultacie kroganie dzielą się na ciągle rywalizujące ze sobą klany.

1800 lat p.n.e. – Supernowa przemieszcza przekaźnik Mu, jedyną drogę do Przestrzeni Pangea. Położenie przekaźnika pozostaje nieznane przez stulecia, jednak zostaje w końcu odkryte przez rasę raknii.

580 lat p.n.e. – Po rozwinięciu technologii pozwalającej przemieszczać się szybciej od światła opartej na technologii protean, asari rozpoczynają eksplorację galaktyki dzięki przekaźnikom masy. Odkrywają gigantyczną stację kosmiczną Cytadelę.

520 lat p.n.e. – Salarianie odkrywają Cytadelę i nawiązują stosunki dyplomatyczne z asari.

Utworzenie Rady (500 lat p.n.e. – 1 rok n. e.)

Cytadela

500 lat p.n.e. – Założenie Rady Cytadeli

Asari i salarianie kolonizują Cytadelę i ustanawiają ją centrum galaktycznej wspólnoty pod przewodnictwem Rady. Jest to także rok 0GS, rozpoczynający nową rachubę czasu galaktycznego (Galactic Standard – GS).

W geście przyjaźni, Unia Salarian udostępnia asari dokumenty Ligi Pierwszych. W odwecie Liga morduje wszystkich członków Unii, przez co agenci Oddziału Do Zadań Specjalnych tropią a następnie zabijają ich.

Nawiązano kontakt z volusami. Dzięki nim udało się ujednolicić galaktyczną walutę – kredyty.

Początek turiańskiej Wojny Zjednoczenia. Najbardziej izolowane i ksenofobiczne kolonie na granicy przestrzeni turiańskiej zaczynają ze sobą walczyć. Po wielu latach walk, Hierarchia Turian uspokaja istniejące rozłamy, choć wzajemna niechęć trwa jeszcze wiele dziesiątek lat.

200 lat p.n.e. – 1 rok n.e.

Rada nagradza volusów, przyznając im pierwszą  w historii ambasadę  w Cytadeli.

Pierwszy kontakt z batarianami. Sto lat później otrzymują własną ambasadę.

Asari odkrywają system zamieszkały przez elkorów i pomagają im uruchomić najbliższy przekaźnik masy. W ciągu jednego elkorskiego pokolenia utrzymują regularne trasy handlowe z Cytadelą i zostają obdarowani własną ambasadą.

Nawiązano kontakt z hanarami i quarianami. Obie rasy otrzymują ambasady.

Era Rady – Wojna i Rebelia (1 rok n.e. – 900 rok n.e.)

Żołnierz raknii

Raknii, rasa insektoidów o wysoko rozwiniętej inteligencji roju, zostaje odkryta podczas ekspedycji ku nieaktywnemu przekaźnikowi w ich systemie. Raknii okazują się wrogo nastawione i zaczynają wojnę z resztą galaktyki. Negocjacje z Królowymi Raknii są niemożliwe, ponieważ żyją one w gniazdach głęboko pod ziemią na swej trującej planecie.

80 rok n.e. - Trwają Wojny Raknii.

Salarianie nawiązują pierwszy kontakt z prymitywnymi kroganami i próbują namówić ich, by zostali żołnierzami Cytadeli. Kroganie potrafią przeżyć w trudnych warunkach na planecie raknii i tropią je aż do gniazd, niszcząc królowe i ich jaja.

300 rok n.e. – Raknii są ogłoszone gatunkiem wymarłym. W ramach wdzięczności za wsparcie w Wojnach Raknii, Rada ofiarowuje kroganom nową planetę. Wolna od ciężkich warunków środowiska na Tuchance, populacja krogan wzrasta.

300 rok n.e. – 700 rok n.e.

Kroganie zaczynają szybko się rozwijać i kolonizować nowe światy. Rosnąca obawa o ich ekspansję prowadzi do utworzenia wydziału Wywiadu I Działań Militarno-Obronnych (Widmo).

700 rok n.e. – Rebelie Krogańskie

Krogańscy wodzowie-w-boju używają weteranów Wojen Raknii do przyłączenia terytoriów innych ras z przestrzeni Cytadeli. W końcu Rada żąda wycofania się ich z kolonii asari na Lusia, ale kroganie odmawiają. Do akcji wkraczają Widma, zadając cios krogańskiej infrastrukturze. Rozpoczynają się Rebelie Krogańskie.

Rada nawiązuje kontakt z turianami. W odpowiedzi na atak krogan, turianie wypowiadają im wojnę. Po tym jak kroganie zniszczyli turiańskie kolonie bronią masowej zagłady, turianie odpowiedzieli wynalezioną przez salarian biologiczną bronią, znaną także jako genofagium. Populacja krogan zaczęła drastycznie maleć.

Turianie przyjmują volusów jako rasę gościnną w Hierarchii Turian.

800 rok n.e. – Koniec Rebelii Krogańskich, choć rozbici kroganie jeszcze przez dziesiątki lat prowadzą działania powstańcze. Turianie zostają  siłą militarną Cytadeli, chroniąc jej mieszkańców.

Z powodu minionych konfliktów Rada sporządza Konwencję Cytadeli.

Era Rady – Ekspansja (900 rok n.e. – 2157 rok n.e.)

900 - Turianie otrzymuje miejsce w Radzie Cytadeli w podziękowaniu za ich zasługi podczas Rebelii Krogańskich.

1400 – Obszerny i niekontrolowany rozwój przemysłu na planecie drelli, Rakhanie, zaczyna znacząco wpływać na jej środowisko.

1600 – Pierwsze sygnały o obecności Zbieraczy pochodzące z Systemów Terminusa. W przestrzeni Cytadeli powiadomienia na ten temat są oddalane i uważane za nieuzasadnione plotki oraz przekoloryzowane historyjki.

1755 – Trzy córki Samary zostają zdiagnozowane jako Ardat-Yakshi. Rila i Falere zgadzają się na wygnanie, ale Morinth ucieka. Samara składa przysięgę Egzekutorki asari i zaczyna pościg za swą zbiegłą córką.

 1880 – Aria T’Loak przybywa na Omegę, stację kosmiczną w Systemach Terminusa.

Geth

1895 – Wojny Gethów

Gethy, maszyny stworzone przez quarian jako tania siła robocza, zaczęły przejawiać oznaki świadomości. Obawiając się powstania, quarianie rozpoczęli rozmontowywanie ich. Wtedy gethy obróciły się przeciwko swym stwórcom, rozpoczynając wojnę. Systematycznie zaczęli wypierać quarian z ich rodzinnej planety, zmuszając ich do niekończącej się kosmicznej tułaczki we Flocie Wędrownej. Gethy wyizolowały się od reszty galaktyki za Mgławicą Perseusza. Rada ukarała quarian za tworzenie sztucznej inteligencji, zamykając ich ambasadę w Cytadeli.

12 kwietnia 1961 – Jurij Gagarin na pokładzie Wostok 1 jest pierwszym człowiekiem w kosmosie. Ludzkość rozpoczyna podbój kosmosu.

1980 – Aria T’Loak przejmuje kontrolę nad Omegą.

2000 – Drelle nawiązują kontakt z hanarami. W związku z tym, że ich planeta, Rakhana umiera, hanarzy pomagają części ludności przenieść się na ich planetę, Kahje.

2069 – Posterunek Armstrong przy kraterze Shackleton staje się pierwszą ludzką osadą na Księżycu. Na datę oficjalnego założenia osady wybrano 24 lipca, setną rocznicę pierwszego lądowania na Księżycu.

2077 – Liara T’Soni przychodzi na świat.

2103 – Lowell City w Eos Chasma staje się pierwszą ludzką osadą na Marsie.

2137 –  Na świat przychodzi David Anderson.

Eldfell-Ashland Energy Corporation przedstawia proces wydobycia paliwa hel-3 z atmosfery Saturna.

2139 – Na świat przychodzi Saren Arterius.

Na świat przychodzi Kahlee Sanders.

2142 – Poza orbitą Plutona rozpoczyna się budowa stacji Gagarina (Skok Zero).

2146 – Na świat przychodzi Thane Krios.

Przekaźnik masy

2148 – Osadnicy odkrywają ruiny protean na Promethei Planum na Marsie.

Ludzkość szybko sformułowała  teorię pola efektu masy, co doprowadziło do odkrycia podróży nadświetlnych i pozwoliło na eksplorację Układu Słonecznego.

2149 – Dzięki przetłumaczeniu danych protean ludzie trafiają na księżyc Plutona, Charon, który okazuje się nieaktywnym przekaźnikiem masy pokrytym grubą warstwą lodu.

Stworzono Przymierze Układów w celu koordynacji badań i kolonizacji planet pozasłonecznych.

2150 – Na świat przychodzi Miranda Lawson.

2151 – Na skutek wypadku w międzynarodowym porcie kosmicznym w Singapurze część miejscowej ludności wchodzi w kontakt z pierwiastkiem zero.

Przymierze rozpoczyna budowę stacji Arkturus.

Na świat przychodzi Kaidan Alenko.

2152 – Około 30% dzieci urodzonych w Singapurze po wypuszczeniu pierwiastka zero cierpi na nowotwory złośliwe.

Przymierze Układów rozpoczyna zasiedlanie pierwszej pozasłonecznej kolonii Ziemian, planety Demeter. Później tego samego roku powstają kolonie na Eden Prime i Terra Nova.

Hanarzy zaczynają trenować Thane’a Kriosa na zabójcę.

11 kwietnia 2154 – Komandor Shepard przychodzi na świat.2155 – Przymierze Układów tworzy kwaterę główną w ukończonej części stacji Arkturus.

Na świat przychodzi Jeff „Joker” Moreau.

Saren Arterius awansuje do czynnej służby w turiańskim wojsku w wieku 16 lat.

2156 – U niektórych singapurskich dzieci pojawiają się niewielkie zdolności telekinetyczne.

Oficjalne otwarcie stacji Arkturus.

Era Rady – Nadejście Ludzkości (2157 rok n.e. – 2183 rok n.e.)

Ludzcy żołnierze na patrolu

2157 – Dochodzi do kontaktu turian z ludzkimi odkrywcami, wybucha Wojna Pierwszego Kontaktu. Okupacja i wyzwolenie ludzkiej kolonii Shanxi.

Na świat przychodzi Jacob Taylor.

David Anderson kończy Officer Candidate School ze stopniem porucznika.

2158 – Ludzie odkrywają potencjał biotyki. Rozpoczyna się międzynarodowa akcja poszukiwania dzieci z wypadku z pierwiastkiem zero. Około 10% dzieci, które miały kontakt z pierwiastkiem zero, wykazuje zdolności biotyczne.

Na świat przychodzi Ashley Williams.

2159 – Saren Arterius zostaje najmłodszym turiańskim Widmem.

2160 – Utworzenie parlamentu Przymierza Systemów.

Zaeed Massani i Vido Santiago zakładają Błękitne Słońca.

Na świat przychodzi Kasumi Goto.

Po umocnieniu pozycji ludzkich biotyków, program Biotic Acclimation and Temperance Training (BAaT) na Stacji Gagarina szkoli potencjalnych kandydatów do wszczepiania implantów biotycznych.

Po raz pierwszy użyto czerwonego piasku, biotycznego narkotyku.

2161 – Na świat przychodzi Tali’Zorah nar Rayya.

Na świat przychodzi Jack.

2162 – Zespół badaczy pracujący dla batariańskiego przedsiębiorcy Edana Had'daha odkrywa tajemniczy artefakt orbitujący przy nienazwanej planety niedaleko Mgławicy Perseusza.

2163 – Przymierze potajemnie rozpoczyna nielegalne badania nad technologią SI (Sztucznej Inteligencji) w bazie na Sidonie z doktorem Shu Qian’em na czele. Porucznik Kahlee Sanders zostaje przydzielona jako analityk techniczny.

Użyto pierwszych eksperymentalnych biotycznych implantów L1 na ludziach.

Przez kolejne wypadki z pierwiastkiem zero na ludzkich koloniach rodzi się drugie pokolenie biotyków.

Lewiatan z Dis, żywy statek kosmiczny mający ponad miliard lat, zostaje odkryty przez grupę batariańskich badaczy na planecie Jartar. Wkrótce Lewiatan znika w niewyjaśnionych okolicznościach po tym jak do systemu Dis przybywa batariański pancernik.

Odkrywanie niezbadanych światów

2165 – Ludzkość zaczyna coraz większą ekspansję, zakładając nowe kolonie i utrzymując handel z innymi rasami z przestrzeni Cytadeli. Narasta napięcie między batarianami i ludźmi, gdyż obie rasy rywalizują ze sobą o terytoria na Skylliańskim Pograniczu.

Otwarcie ludzkiej ambasady na Cytadeli.

Początek akcji książki „Mass Effect: Objawienie”

Po tym jak baza badawcza Przymierza na Sidonie zostaje zaatakowana, David Anderson wspólnie z Kahlee Sanders szukają winowajców. Odkrywają, że naukowiec dr. Shu Quian prowadził nielegalne badania nad SI, aby odkryć tajemnice kryjące się za artefaktem odnalezionym niedaleko Mgławicy Perseusza. Anderson zostaje przydzielony do współpracy z Sarenem Arteriusem, by znaleźć dr. Quiana i jego poplecznika, Edana Had’daha. Niespodziewanie Saren zabija ich obu i zrzuca winę na Andersona. Następnie korzysta z badań dr. Quiana, by samemu odnaleźć artefakt.

Terroryści kradną antymaterię z krążownika Przymierza SSV Geneva. Jedyna aresztowana osoba twierdzi, że wynajęła go organizacja „Cerberus”.

Vido Santiago i Zaeed Massani spierają się o zatrudnianie batariańskich łowców niewolników. Santiago zleca zabójstwo na Massaniego, a następnie zostawia go na śmierć. Wszelkie informacje na temat Zaeeda i jego działalności w Błękitnych Słońcach zostają wymazane.

Jack zostaje porwana przez agentów Cerberusa z Eden Prime. Fingują jej śmierć i wywożą do placówki Teltin na planecie Pragia, by prowadzić badania nad ulepszeniem zdolności biotycznych u ludzi.

2166 – Komandor Vyrnnus zostaje zatrudniony przy treningu ludzkich biotyków na BAaT.

2167 – Biotyczne implanty L2 zostają użyte na ludzkich biotykach. Jednym z nich jest Kaidan Alenko.

Na rynek wychodzi magazyn Fornax.

2168 – Sprowokowany Kaidan Alenko przypadkowo zabija komandora Vyrnnusa. BAaT zostaje zamknięte.

2170 – Atak batariańskich handlarzy niewolników na kolonię Przymierza Mindoir.

Inna ludzka kolonia na Yandoa cierpi z powodu rozpylonego elementu zero, kiedy statek Eldfell-Ashland Energy wybucha na orbicie. Rodzi się wiele ułomnych dzieci. Na świat przychodzi 37 biotyków, w tym Gillian Grayson.

Na  rynek wprowadzono nowe implanty biotyczne L3, gdyż okazało się, że ich poprzedniczki stanowiły zagrożenie dla ludzi.

2171 – W proteście na odmowę Rady, by ograniczyć ekspansję ludzi, batarianie zamykają na Cytadeli swoją ambasadę i wycofują się do swego rodzinnego Układu, stając się renegatami.

Cerberus dokonuje zamachu na papieża Klemensa XVI. Jego następca ma poglądy zbliżone do ideałów Cerberusa.

2172 – W swoje 18 urodziny Shepard zapisuje się do wojsk Przymierza.

Na stacji Gagarina, Przymierze tworzy pierwszą inteligentną ludzką SI, „Elizę”.

2173 – Kaidan Alenko zapisuje się do wojsk Przymierza.

2174 – Ashley Williams zapisuje się do wojsk Przymierza.

2175 – Podczas misji badawczej na 2175 Aeia, statek Przymierza MSV Hugo Gernsback znika w tajemniczych okolicznościach.

2176 – Skylliański Blitz – atak piratów i handlarzy niewolników na Elizjum, ludzką stolicę na Skylliańskim Pograniczu.

Akademia Jona Grissoma staje się domem dla nowego programu Przymierza dla biotyków – Projektu Podniesienie.

Miażdżypaszcza atakuje żołnierzy Przymierza na Akuze

2177 – Miażdżypaszcze pożerają mieszkańców kolonii oraz oddział 50 żołnierzy Przymierza na Akuze.

2178 – W odwecie za Skylliański Blitz flota Przymierza rozbija armię handlarzy niewolników na księżycu Torfan.

2182 – Admirał Kahoku z Przymierza rozpoczyna śledztwo nad działalnością organizacji Cerberus.

2183 – Ludzie i turianie współpracują nad projektem współfinansowanym przez Radę Cytadeli – eksperymentalną fregatą z prototypowym systemem kamuflującym SSV Normandię. David Anderson zostaje mianowany jej kapitanem, a komandor Shepard zostaje szefem sztabu jednostki.

Mass Effect (2183 rok n.e. – 2186 rok n.e.)

Bitwa o Cytadelę

2183 - Początek wydarzeń z  “Mass Effect 1”

Ludzka kolonia na Eden Prime zostaje zaatakowana przez gethy. Po zdemaskowaniu, że Widmo, Saren Arterius, brał udział w ataku, komandor Shepard zostaje mianowana/y Widmem i wraz ze swoją załogą statku SSV Normandia rusza za nim w pościg. W końcu okazuje się, że za wszystkimi tymi wydarzeniami stoi jeszcze potężniejsza istota, Żniwiarz Suweren, który pragnie otworzyć drogę dla swych pobratymców, by wspólnie zniszczyć całe życie w galaktyce. Podczas gdy Shepard ściga Sarena poprzez przekaźnik masy Mu, gethy wraz z Suwerenem atakują Cytadelę. W bitwie giną tysiące istot. Kilka tygodni później SSV Normandia wpada w zasadzkę tajemniczych Zbieraczy i zostaje zniszczona. Uważa się, że komandor Shepard nie żyje.

Początek wydarzeń z „Mass Effect: Incursion”

Aria T’Loak przerywa spotkanie najemników Błękitnych Słońc ze Zbieraczami na Omedze i dowiaduje się, że Zbieracze niebezpiecznie interesują się ludzkością.

Początek wydarzeń z „Mass Effect: Odkupienie”

Ciało komandor/a Shepard/a zostaje odnalezione przez najemników Błękitnych Słońc dla Handlarza Cieni, który został zatrudniony przez Zbieraczy. Liara T’Soni odbija ciało i oddaje w ręce Cerberusa, który rozpoczyna Projekt Łazarz, w celu odbudowania komandor/a.

Na rynek wprowadzono implanty biotyczne L4.

Początek wydarzeń z „Mass Effect: Podniesienie”

Dwa miesiące po Bitwie o Cytadelę społeczność galaktyki jest dalej poruszona i nie zdaje sobie sprawy z prawdziwej natury Suwerena, Cytadeli i przekaźników masy. Cerberus próbuje wdrożyć plany związane z Projektem Podniesienie i quariańską Wędrującą Flotą, ale zostaje powstrzymany przez Kahlee Sanders i Paula Graysona. Po ataku sił Cerberusa, Wędrowna Flota zmienia swoją ostrożną, konserwatywną politykę i wysyła statki z dala od Flotylli w poszukiwaniu nowej planety do zamieszkania oraz nieaktywnych Żniwiarzy.

Początek wydarzeń z „Mass Effect Galaxy”

Jacob Taylor i Miranda Lawson powstrzymują zamach na Radę Cytadeli zainicjowany przez batariańskich terrorystów.

2184 – Większość sił gethów została zniszczona bądź wypędzona z przestrzeni Cytadeli. Przymierze zmniejsza ilość patroli szukających aktywności gethów.

Rasa raloi z planety Turvess wystrzeliwuje pierwszy kosmiczny teleskop i odkrywa krążownik asari Avedes w swym systemie. Asari nawiązują kontakt z raloi i oficjalnie witają ich w międzygalaktycznej wspólnocie.

Frachtowiec MSV Estevanico zostaje zaatakowany przez najemników Krwawej Hordy i rozbija się na planecie Zanethu. Załoga Przymierza na pokładzie miała po raz pierwszy styczność z vorchami.

Na rynek wprowadzono implanty biotyczne L5.

Baza Zbieraczy

2185 – Początek wydarzeń z „Mass Effect 2”

Komandor Shepard zostaje ożywiona/y i otrzymuje zadanie od Człowieka Iluzji, aby zbadać tajemnicze zniknięcia całych ludzkich kolonii w Systemach Terminusa. Dochodzenie na kolonii Pochód Wolności wykazał, że za zniknięciami stoją Zbieracze przybywający zza przekaźnika Omega 4. Po zwerbowaniu najlepszych specjalistów do swego zespołu, Shepard zdobywa i używa modułu identyfikacyjnego Żniwiarza, by bezpiecznie przeprawić się przez niebezpieczny przekaźnik i zinfiltrować bazę Zbieraczy. Shepard eliminuje Zbieraczy i po raz kolejny ratuje galaktykę przed pewną zagładą.

Przelatująca niebezpiecznie blisko kolonii hanarów - Belan - kometa CR1331 Kingu dokonuje tam poważnych zniszczeń.

Koalicja korporacji Binary Helix, Sonax Industries i Guanghui Solutions, dokonuje inwazji na zamieszkaną przez krogan i vorchów planetę Garvug.

Turiańska organizacja terrorystyczna - Vallum Blast - niszczy większą część stolicy turiańskiej kolonii Taetrus. W odpowiedzi na ten akt agresji, wojska Taetrusa, wspomagany przez siły Hierarchii Turian, przypuszczają atak na siły organizacji odpowiedzialnej za atak.

Rada Cytadeli nawiązuje kontakt z tzw. Rasą Wirtualną, która oferuje udostępnienie swojej zaawansowanej technologii, w zamian za pomoc w utrzymaniu działania superkomputera, który pomaga przetrwać wirtualnej cywilizacji.

Dzięki dowodom dostarczonym przez Cerberusa, komandor Shepard pomaga Liarze T’Soni zlokalizować ukrytą bazę Handlarza Cieni na planecie Hagalaz. Handlarz Cieni, istota należąca do rasy yahgów, zostaje zabita. Liara przejmuje kontrolę nad organizacją, stając się Handlarzem Cieni i postanawia użyć rozbudowanej sieci kontaktów Handlarza, by wspomóc Shepard/a w walce ze Żniwiarzami.

Naukowcy okrywają rasę kirków, z planety Ekram - insektoidalnych istot, posiadających cechy biotyczne. Kiedy rasa wykazuje zdolność do abstrakcyjnego myślenia, zaczyna się debata, czy kirkowie powinni zostać włączeni do społeczności galaktycznej.

2186 - początek wydarzeń z "Przybycia"

Admirał Hackett prosi komandor/a Shepard/a, by samodzielnie zinfiltrował/a batariańskie więzienie na planecie Aratoht i uwolnił/a dr. Amandę Kenson. Shepard dowiaduje się od niej, że Żniwiarze są w drodze do przekaźnika masy Alpha z systemu Bahak, skąd zaczną inwazję galaktyki. Okazuje się, że dr. Kenson została przez nich zindoktrynowana. Shepard używa „Projektu”, by zniszczyć przekaźnik. Cały system Bahak i ponad trzysta tysięcy mieszkających tam batarian zostaje zniszczonych, ale inwazja Żniwiarzy zostaje opóźniona.

Zespół badaczek asari odkrywa zaginioną ludzką kolonię w systemie Alpha Centauri. Przymierze ustala, że są to potomkowie zaginionych kolonistów z Ekspedycji Manswella, która miała miejsce w 2070 roku. Ustanowiony zostaje stały kontakt Przymierza z kolonią.

SSV Budapeszt, krążownik Przymierza, który spowodował wybuch dyplomatycznego incydentu pomiędzy Ziemią a Hegemonią Batarian, wycofuje się z batariańskiego systemu Bahak.

Początek wydarzeń z "Mass Effect: Odwet"

Bohater Przymierza, Jon Grissom, umiera. Tysiące dygnitarzy uczestniczy w uroczystościach pogrzebowych, a pamiątkowa tablica poświęcona Grissomowi zostaje umieszczona w Akademii Jona Grissoma. Po trzech latach uciekania, Paul Grayson zostaje złapany przez Cerberusa, który wszczepia mu technologię Żniwiarzy. Kahlee Sanders i David Anderson próbują uwolnić Graysona i przekonują do pomocy Hierarchię Turian, która atakuje i przejmuje kilka ważnych placówek Cerberusa, nieświadoma jednak tego, że Grayson jest już pod kontrolą Żniwiarzy. Uwolniony Grayson (a właściwie Żniwiarze) dowiaduje się o Projekcie Podniesienie i, sterowany przez swych nowych panów, samodzielnie atakuje Akademię Grissoma, gdzie zostaje ostatecznie zabity przez Andersona i zabójcę Cerberusa - Kai Lenga. Anderson i Sanders decydują się na zbadanie zwłok Graysona, aby dowiedzieć się czegoś na temat sposobów walki ze Żniwiarzami.

Początek wydarzeń z "Mass Effect: Inquisition"

Kanclerz Udina prosi Kapitana Bailey'a o zbadanie sprawy Egzekutora Pallina, którego oskarżył o zdradę Rady Cytadeli i działanie przeciw niej. Wynikiem śledztwa jest śmierć Pallina i wyniesienie Bailey'a do rangi Komandora. Jednak świeżo upieczony Komandor nie jest do końca przekonany o słuszności oskarżeń wobec zabitego Egzekutora...

Początek wydarzeń z "Mass Effect: Deception"

Gillian Grayson szuka zemsty na Cerberusie za śmierć swojego ojca - Paula Graysona. W tym celu zwraca się o pomoc do sekty biotyków i, dzięki ich pomocy, porywa Kai Lenga, by zmusić Człowieka Iluzję do ujawnienia się. Niestety, Lengowi udaje się wydostać, a sama Gillian ginie z jego ręki.

Początek wydarzeń z "Mass Effect: Conviction"

Admirał Anderson przybywa na stację Omega, by odnaleźć Jamesa Vegę. Vedze zostaje powierzone zadanie strzeżenia Komandor/a Shepard/a podczas procesu dotyczącego wysadzenia przekaźnika masy.

Początek wydarzeń z "Mass Effect: Invasion"

Omega zostaje zaatakowana przez Adjutantów (istoty stworzone przez Cerberusa, w oparciu o technologię Żniwiarzy), zaś Aria T'Loak jest zmuszona do obrony stacji. Okazuje się jednak, że atak jest tylko sposobem na odwrócenie uwagi Królowej od prawdziwego planu organizacji - przejęcia stacji, by utrzymać stały dostęp do przekaźnika Omega 4. Mimo zjednoczenia przez Arię najemników z Omegi, nie udaje się jej powstrzymać wrogich sił, dowodzonych przez Generała Olega Petrovsky'ego. Pod groźbą zniszczenia jej dominium, Aria udaje się na wygnanie.

Początek wydarzeń z "Mass Effect Infiltrator"

Kiedy eksperymentalna placówka Cerberusa, znana jako Stodoła, zostaje zaatakowana przez turian, Randall Enzo, agent Cerberusa z wszczepionymi implantami biotycznymi, dowiaduje się przerażającej prawdy na temat prawdziwej natury działań podejmowanych w jego bazie, a także o tym, że jego własny przełożony został obiektem testowym. Randall odwraca się od Cerberusa i ucieka z placówki, po czym przekazuje Przymierzu ważne dane na temat działań jego byłych mocodawców.

Duża liczba batariańskich statków pojawia się w Gromadzie Exodus. To, co początkowo wydaje się inwazją, okazuje się zbieraniną zdezelowanych cywilnych i wojskowych jednostek, na pokładzie których znajdują się głównie uchodźcy, twierdzący, że ich ojczysty świat - Kar'shan - został zaatakowany przez niezidentyfikowane siły.

Urywa się kontakt z planetą Taetrus. Potwierdzają się informacje, że świat jest atakowany przez te same siły, które najechały system batarian. Prymarcha Fedorian ogłasza stan wojenny w Hierarchii Turian.

Początek wydarzeń z "Mass Effect 3"

6 miesięcy po zniszczeniu przekaźnika Alpha w systemie Bahak, Żniwiarze najeżdżają galaktykę przez systemy batariańskie i atakują Ziemię. Komandor Shepard ucieka i odkrywa na Marsie plany proteańskiej superbroni, która może przechylić szalę wojny na korzyść mieszkańców Drogi Mlecznej.

Docierają informacje na temat prób odzyskania przez turian kontroli nad Taetrusem, które zakończył się niepowodzeniem. Siły Żniwiarzy napierają w kierunku ojczyzny turian - Palavenu. Prymarcha Fedorian ostrzega galaktykę o niebezpieczeństwie i możliwym urwaniu łączności z przestrzenią turian, ze względu na degradację systemu kom-boi podczas działań wojennych.

By zbudować Tygiel - proteańską superbroń - potrzebny jest ogólnogalaktyczny wysiłek. Komandor Shepard wyrusza na misję, mającą na celu zjednoczenie jak największej ilości ras, w celu zbudowania Tygla i wygrania wojny na niespotykaną dotąd skalę. Po tytanicznym wysiłku, jaki włożono w walkę i budowę superbroni, ostatecznie starcie rozgrywa się w Układzie Słonecznym i na Ziemi. Tygiel zostaje scalony z Cytadelą, co umożliwia ostateczne rozwiązanie kwestii Żniwiarzy. Komandor Shepard podejmuje decyzję, która na zawsze zmienia losy galaktyki...

Do stworzenia artykułu wykorzystano informacje dostępne na masseffect.wikia.com.